Desku z pomníku okupantům odstranili sami afghánští veteráni

kauza echo24.cz

Desku z pomníku okupantům odstranili sami afghánští veteráni
Ruský nápis z pomníku zmizel Foto: Magistrát hl. města Prahy
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Kontroverzní nápis v azbuce z pomníku vojákům „internacionalistům“, mezi něž se podle historiků řadí i sovětští okupanti z roku 1968, náhle zmizel. Podle ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Červeného jej ve středu odstranili zástupci sdružení Afganvet, které památník na Olšanských hřbitovech financovalo.

Na žulovém monolitu ale stále zůstává deska s nápisem v češtině, který říká: „Na památku padlým v mírových misích a novodobých válečných konfliktech.“

„Nápis v azbuce jsme odstranili, protože slovo internacionalista vyvolalo zbytečné nedorozumění,“ říká Oleg Gončarov se sdružení veteránů z afghánské války Afganvet. Ten tvrdí, že „internacionalisty“ jsou vojáci všech národností, kteří se účastnili zahraničních operací. „Pomník byl tedy věnován například i Čechům, kteří zahynuli v Afghánistánu před deseti lety,“ ujišťuje Gončarov.

Podle historiků i místopředsedy rady pro národnostní menšiny při české vládě Igora Zolotareva, který žádá odstranění pomníku, ale památník jasně odkazuje na sovětské vojáky zasahující v Československu v roce 1968.

K pomníku se poprvé vyjádřil i pražský primátor Tomáš Hudeček. „Od úterý dopoledne sjednávám v této věci co nejrychlejší nápravu. Osobně to vnímám jako provokaci. Nepřipustím, aby byla takhle pošlapávána památka skutečných obětí okupace,“ napsal Hudeček ve svém vyjádření pro server ECHO24.cz.

„Pokud nápisy, které tam jsou, sdružení Afganvet nezmění, budeme usilovat o odstranění pomníku,“ tvrdí vedoucí kanceláře primátora Ondřej Boháč.

Podle Igora Zolotareva je nepřijatelná i česká verze nápisu. „Problém je v tom, že v Rusku řada lidí považuje za mírovou misí i zásah v Československu v roce 1968 nebo v Afghánistánu v 80. letech,“ upozorňuje místopředseda rady pro národnostní menšiny.

Gončarov ze sdružení Afganvet ale s takovým pojetím nesouhlasí. „Vojenská operace z roku 1968? Byla to agrese,“ prohlašuje.

„Budeme po sdružení Afganvet žádat, aby doložili, koho za oběti považují. Jestli budou tvrdit, že mají na mysli vojáky, kteří zahynuli v roce 1968 při nehodách po požití alkoholu, budeme také žádat o odstranění nápisů,“ říká ředitel hřbitovní správy Červený. Jeho podřízení původně proti nápisům na pomníku nic neměli. „Pro člověka, který není odborník na novodobé dějiny, tam nic v rozporu se zákony nebylo. Když se ale ukázalo, že může jít i oslavu okupantů z roku 1968, chceme po jednání s magistrátem zařídit nápravu,“dodal Červený.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz