Komisi ke sporům o policii povede Blažek z ODS. Šlachta v ni nevěří
Kdo zasedne ve sněmovní komisi
Do čela vyšetřovací komise k reorganizaci elitních policejních útvarů se postaví někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. V druhém kole tajného hlasování to rozhodli v pátek ve Sněmovně poslanci. Naplno začne komise pracovat začátkem příštího týdne, postupně si bude zvát všechny strany sporu. Výsledky šetření by měly být známy v říjnu. Exšéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta je však vůči její práci skeptický.
Poslanec Pavel Blažek (ODS) získal v druhém kolem volby 89 hlasů, porazil tak svého protikandidáta bývalého policistu Zdeňka Ondráčka (KSČM), který získal oproti tomu pouze 61 hlasů. Ke zvolení předsedy komise bylo potřeba celkem 83 hlasů. Poslanci se už před hlasováním shodli na tom, že předsedou by měl být člen opozice. Koaliční strany proto ani nepostavily ve volbě své kandidáty.
Parlamentní komise má celkem sedm členů, každá strana v ní má jednoho zástupce. Zasedne v ní Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Zdeněk Ondráček (KSČM), Daniel Korte (TOP 09), Pavel Blažek (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Martin Lank (Úsvit).
Členové komise se pravděpodobně ještě v pátek neformálně sejdou, aby se shodli na dalším postupu. Naplno by komise mohla začít fungovat příští týden. „Komise se musí dohodnout na vyšetřovacím plánu, prioritách, pozvat svědky, požádat o to, aby byli zbaveni mlčenlivosti,“ komentoval Daniel Korte z TOP 09.
Šlachta v práci komise nevěří. Půjde do celní správy?
Exšéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který ve čtvrtek po osmi letech skončil v čele útvaru, je po jednání bezpečnostního výboru vůči parlamentní komisi skeptický. „Komisi už teď moc nevěřím,“ řekl serveru Novinky.cz s tím, že přestože od ní nemá velká očekávání, spolupracovat s ní bude.
Pro Českou televizi Šlachta uvedl, že chce i nadále zůstat ve státních službách. Podle některých informací by mohl zamířit do celní správy, uvedla televize. Konkrétní nabídka prý ale zatím na stole není.
Šlachta nedávno navštívil na Hradě i prezidenta Miloše Zemana, o utajovaných informacích s ním ale prý podle serveru nemluvil. „Vím, kde mluvit můžu a kde nikoli, takový blázen zase nejsem,“ uvedl k tomu dále někdejší policista.
Chovanec bude muset Šlachtu zbavit mlčenlivosti
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který reformu policie i přes nesouhlas hnutí ANO podepsal, už dříve řekl, že policisty rád mlčenlivosti zbaví. Před jednáním bezpečnostního výboru, na kterém měl někdejší šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vystoupit, byl připraven podepsat i potřebné dokumenty.
Podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka by si komise měla nejprve vyžádat materiály o fungování protikorupčního a protimafiánského útvaru, které mají být po reorganizaci sloučeny do jedné centrály. Teprve potom podle něj bude možné vyslechnout jednotlivé aktéry. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura předpokládá, že členové komise také dostanou k ruce zkušené vyšetřovatele.
Komisi zřídila Sněmovna v úterý v reakci na jednání bezpečnostního výboru z minulého týdne, na kterém detektivové z ÚOOZ a vrchní žalobce Ivo Ištvan nemohli vystoupit. Komise se má zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně sporné reorganizace.
ČSSD stejně jako policejní prezident Tomáš Tuhý tvrdí, že změny zlepší práci policie. Hnutí ANO a další kritici naopak soudí, že účelem plánu je poškodit činnost protimafiánského útvaru. Obávají se také toho, že změny záporně zasáhnou do vyšetřování živých případů.