Opička-alkoholička se stala symbolem obchodu se zvířaty

Malpa kapucínská

Opička-alkoholička se stala symbolem obchodu se zvířatyNOVÉ
Malpa kapucínská Foto: FOTO: Wikimedia Commons/David M. Jensen
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Nedaleko Santiaga de Chile se poněkud zvláštní centrum vypadající jako tropický les stalo útočištěm Nicolase, malé opičky malpy kapucínské. Nicolas dokázal překonat svou závislost na alkoholu a teď může zase žít životem pro primáty obvyklým, napsala agentura AFP.

Nicolas patřil obchodníkům z chilské metropole. Do centra detoxikace pro primáty v Peňafloru na předměstí Santiaga de Chile se dostal kvůli své závislosti na alkoholu a tabáku.

„Jeho bývalí majitelé mu dávali alkohol, protože ho rádi pozorovali, jak na něj reaguje. Stával se agresivnějším a to jim připadalo k smíchu,“ vysvětluje veterinářka Nicole Riverová Helbigová.

Bývalým majitelům ho odebrala policie. Nicolasovi se dostalo podobné léčby jako lidským alkoholikům. Prošel si všemi etapami detoxikace. Aby vydržel abstinovat, dostává antidepresiva. Jeho případ není ojedinělý.

„Alkohol, cigarety nebo drogy se opicím dávají běžně, protože primáti to považují za hru,“ uvádí veterinářka. Ve středisku je také opice, kterou majitelé vycvičili, aby nenápadně kradla šperky, nebo stará samice z laboratoře, na níž se zkoušely různé druhy hormonální léčby.

V centru obklopeném hustou vegetací, která má napodobit přirozené prostředí, se veterináři pokoušejí pomoci asi 150 zvířatům, která na svých tělech nesou známky mrzačení či jiného poškození. Středisko založila Elba Muňozová, velká milovnice zvířat, a svému poslání se věnuje i se svou rodinou.

„Opice se tu učí být zase opicemi. Když jsou chovány v zajetí, nejsou to už opice, protože se nemohou chovat tak, jak jejich druhu přísluší,“ uvádí Elba Muňozová.

Mít opičku bývalo známkou luxusu

Centrum otevřela v roce 1994, když adoptovala opici jako domácího mazlíčka. Tehdy se jí otevřely oči a uvědomila si, jak exotická zvířata trpí, když jsou chována v zajetí. Dnes ve středisku každé ráno vítá ošetřovatele radostný pokřik, když podělují opice umístěné v tuctu boxů ovocem a zeleninou.

V Chile se léta pohlíželo na to, že někdo choval opici, jako na známku bohatství. Tato móda dnes snad vymizela, ale nelegální obchod s exotickými druhy zvířat patří nadále k nejlukrativnějším na světě.

Podle chilského zákona mohou být osoby obviněné z obchodu se zvířaty odsouzeny až k 60 dnům vězení a vysokým pokutám, v případě recidivy jsou tresty ještě přísnější. To však zřejmě nestačí k tomu, aby se zabránilo dovozu exotických zvířat z Argentiny, Brazílie, Peru či Bolívie.

A jestliže v devadesátých letech byli v módě primáti, dnes to jsou plazi. „V posledních pěti letech je obchod s plazy v Chile nesmírně rozsáhlý,“ říká Muňozová.

Leguáni, ještěrky či hroznýši královští – Chilané se dnes místo se psy a kočkami fotografují s těmito zvířaty. Králi černého trhu byli v minulosti, ještě před plazy, zase pestrobarevní ptáci.

„Tato zvířata však mohou přenášet nemoci, které mohou mít u člověka těžký průběh. Například primáti mohou přenášet vzteklinu nebo tuberkulózu. Hadi zase třeba salmonelózu,“ upozorňuje Muňozová.

Čtěte také: Plasty devastují moře. Vědci ukázali kruté výsledky pitvy želvy

Na Kokořínsku našli patrně mrtvého vlka. Zabíjel pytlák?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články