Brunej zavedla islámské právo šaría. Platí i pro křesťany
Brunej se stala první východoasijskou zemí, kde je praktikováno islámské náboženské právo šaría. Jeho zavedení oficiálně oznámil ve středu 30. dubna brunejský sultán Hassanal Bolkiah. Proti tomuto kroku hlasitě protestují mezinárodní lidskoprávní organizace. Šaría zavádí tresty jako mrskání, useknutí končetin nebo trest smrti ukamenováním. Islámské náboženské právo bude existovat vedle již fungujícího občanského trestního práva, informovala CNN.
„Je to výsměch všem závazkům o lidských právech, které země dříve uzavřela,“ zní v prohlášení Amnesty International. Organizace požaduje, aby byla šaría okamžitě zrušena.
Znepokojení zní i z řad OSN, jež označuje kamenování za mučení či jinou formu krutého, nelidského a ponižujícího zacházení, které je tudíž striktně zakázáno. OSN varuje také před negativním dopadem práva na ženy, které často kvůli zakořeněné diskriminaci dostávají vyšší tresty než muži.
Brunejské království ležící na ostrově Borneo čítá přibližně 412 000 obyvatel. Vedle 70 procent malajských muslimů zde žije větší čínská minorita a další menšiny. Právo bude z větší části aplikováno na všechny, tedy i křesťanskou a buddhistickou komunitu. Za prohřešky jako cizoložství nebo znásilnění budou trestáni podle islámského práva pouze muslimové.
Země už delší dobu implementuje striktnější výklad islámu než sousední státy, jako jsou Indonésie a Malajsie. Již dříve zavedla nábožensky motivované zákony, například zákaz prodeje alkoholu.