Zůstanete sami, vzkazuje Juncker Polákům
Jak to vidí Juncker
Polsko bude po odchodu Británie z Evropské unie „osamělejší“ než Maďarsko, řekl předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker v rozhovoru se serverem Politico.
V odpovědi na otázku ohledně rozdílu v jednání s Varšavou a Budapeští dodal, že s maďarským premiérem Viktorem Orbánem si hodně telefonuje a často se vídají, i když o jejich schůzkách veřejnost neví. „Myslím, že nechci Maďarsko ztratit,“ uvedl. O Polsku se podobně nevyjádřil ani ho jinak nezmínil, všímá si Politico.
Juncker se takto vyslovil v části interview, kde přiznal, že unie čelí problémům, včetně těch s Polskem a Maďarskem. Tyto země, stejně jako Česko, odmítají přijímat uprchlíky na základě dohodnutých kvót. Brusel je kritizuje také kvůli údajnému podrývání právního státu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Šéf EK rovněž nepovažuje za pravděpodobné, že proces vedoucí k brexitu lze ještě zvrátit a že Británie nakonec vzhledem k nepříjemným vyjednáváním neodejde. Pracovní hypotéza komise podle něj je, že Londýn unii nakonec opustí. „Nemyslím si to, co maltský premiér (Joseph Muscat), který nevyloučil, že brexit se konat nebude,“ uvedl Juncker.
Zopakoval, že rozhovory s Británií má pevně v rukou hlavní vyjednávač unie Michel Barnier. On sám prý tráví brexitem jen nezbytnou dobu, kterou blíže neupřesnil. Junckerův šéf štábu Martin Selmayr v květnu uvedl, že předseda komise nevěnuje brexitu více než půlhodinu týdně. Sám Juncker k tomu řekl, že se raději věnuje „pozitivní unijní agendě“, jako je ekonomický růst a investice, migrace a bezpečnost a posilování obchodních vztahů s Japonskem, Kanadou a Latinskou Amerikou.
Ohledně čerstvých amerických sankcí vůči Rusku řekl, že unie je připravena „přijmout do několika dnů protiopatření“, pokud by se nové sankce dotkly i evropských firem.
V části rozhovoru věnované americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi si Juncker podle Politico nebral servítky. Hlavě USA již „vysvětlil“, že by si „měl přestat přát, aby i ostatní napodobili Británii“ a odešli z evropského bloku. Rovněž si dělal legraci z neorganizovaného způsobu, jakým miliardář vládne v Bílém domě. „Je to neskutečné,“ řekl předseda komise v odpovědi na otázku týkající se nedávných personálních změn v Bílém domě, kdy byl ředitel pro komunikaci Anthony Scaramucci propuštěn po pouhých deseti dnech ve funkci.