1 ŠKROMACHŮV SERIÁL O UPRCHLÍCÍCH

‚Je třeba konat.‘ Před uprchlíky už varuje i ‚sluníčkový‘ Škromach

, NOVÉ

Témata: , , ,

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach spustil na svém Facebooku seriál, kde varuje před možnými nástrahami, které jsou spojené s přijímáním uprchlíků. V seriálu nazvaném „Zdeněk Škromach k migraci a terorismu“ například tvrdí, že migranti „nejsou ochotni respektovat naše zákony“, a proto „je potřeba konat, dokud to ještě jde“. Podle kritiků se tak Škromach snaží populisticky ‚svézt‘ na nevraživostí Čechů vůči migrantům. On sám to ale pro ECHO24.cz odmítl s tím, že se jen snaží srozumitelně komunikovat s občany.

„V poslední době se mi stává, že ať už hovořím s kýmkoliv, debata se vždycky nakonec stočí na migrační krizi. Ten seriál jsem spustil, protože jsem chtěl snadnou a srozumitelnou formou sdělit lidem stanoviska, která zaujímám v těchto otázkách. Zároveň se snažím předejít tomu, aby se tématu chopili extremisté,“ řekl Škromach serveru ECHO24.cz.

Sociálnědemokratický politik se o své poznatky v oblasti migrační krize dělí s veřejností prostřednictvím obrázkového seriálu nazvaného „Zdeněk Škromach k migraci a terorismu“, který sdílí na svém Facebooku. Každý díl neoficiálního seriálu obsahuje jeho fotografii a varovný nápis, který se věnuje údajným nástrahám migrace. „Vycházím při tom hlavně ze svých starších rozhovorů a příspěvků na sociálních sítích,“ upřesnil Škromach.

Například v jednom díle seriálu Škromach kritizuje přílišnou otevřenost Evropské unie. „Oni přece s námi nemusejí válčit. Oni prostě přijdou,“ uvádí. „Mnozí politici zřejmě již dnes počítají s těmito lidmi jako významnou politickou silou, která jednou bude mít volební právo,“ dodává. Ve stejném duchu se nese i jeho další příspěvek, kde vyzývá: „Nedovolme, aby vnímali naši vstřícnost a toleranci jako slabost naší civilizace.“

Zveřejnil(a) Zdeněk Škromach dne 9. leden 2016

Jeho příspěvky zaměřené na migrační krizi vyvolaly určitý rozruch u části uživatelů na sociálních sítích. Sociálnědemokratický politik totiž donedávna používal svůj facebookový účet primárně k tomu, aby informoval své internetové přátele o svých dennodenních aktivitách – v červenci se například pochlubil tím, že ho skolil průjem.

Čtěte také: Škromach opět blíže lidu: postěžoval si na průjem

Škromach ale tvrdí, že seriálem jen reaguje na aktuální události. „Tématu se věnuji již déle, ale bezprostředním spouštěčem pro mě byly silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem. Po těchto útocích se totiž začalo ukazovat, že ne všichni uprchlíci mají zájem se integrovat do naší společnosti,“ uvedl Škromach. Zároveň odmítl, že by se tématu věnoval s cílem populisticky získat nové voliče.

Zřejmě největší rozruch ale způsobila Škromachova úvodní fotka, kterou si po spuštění seriálu nastavil na svém profilu. Na fotce totiž stojí nápis: „Nejsou ochotni respektovat naše zákony. Je třeba konat, dokud to ještě jde.“ Tento nápis znejistil některé uživatele, kteří se nebyli jistí, co ‚sluníčkový‘ Škromach myslí oním „konáním“. 

 
Zveřejnil(a) Zdeněk Škromach dne 25. leden 2016

„Když jsem napsal, že je potřeba konat, myslel jsem tím pochopitelně zákonné prostředky. Osobně bych navrhoval třeba uzavření schengenské hranice pro lidi, kteří nemají doklady. Nemohou se tu pohybovat tisíce lidí, o kterých nic nevíme. Rovněž by se podle mě měla primárně řešit situace v zemích, odkud lidé odcházejí,“ uzavřel.

Čtěte také: Radši chraňte vodu! ‚Sluníčkový‘ Škromach vs. ‚pancéřový‘ Stropnický

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.