Babišovy firmy by měly přijít o dotace, navrhne Plíšek

LEX BABIŠ

Babišovy firmy by měly přijít o dotace, navrhne PlíšekNOVÉ
Poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. Foto: Foto: Martin Plíšek
1
Domov

Echo24

Společnosti, v nichž by drželi nejméně čtvrtinový podíl členové vlády, možná nebudou smět dostávat dotace a investiční pobídky. Do novely zákona o střetu zájmů chce připojit toto omezení poslanec Martin Plíšek z opoziční TOP 09. Plánovaná úprava, o níž deník ECHO24.cz informoval už dříve, zjevně míří na předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, který vlastní skupinu Agrofert.

„Navrhovaná úprava představuje účinný nástroj k zamezení nežádoucího střetu zájmů veřejného funkcionáře s jeho soukromými zájmy a zamezení situacím, při kterých by dotace byla žadateli poskytnuta v jakékoliv souvislosti s výkonem jeho veřejné funkce,“ uvedl Plíšek ve zdůvodnění.

Novelou zpřísňující střet zájmů by se měli poslanci zabývat podle návrhu programu nynější schůze dolní komory ve středu. Závěrečné schvalování by se pak mohlo konat nejdříve v půlce července.

Do vládní předlohy by mohla Sněmovna vložit i jiná omezení pro podnikání členů vlády. Ústavně-právní výbor už dřív podpořil úpravu Jana Chvojky (ČSSD), podle které by člen vlády nesměl být ovládající osobou ve firmách, musel by skončit do dvou měsíců po nástupu do funkce v kabinetu. Ovládajícími osobami jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv.

Čtěte také: ‚Žádné dotace, ani pobídky.‘ Plíšek: Střet zájmů chceme ještě zpřísnit

V případě porušení zákona by takový člen vlády navíc ztratil ve firmě podle Chvojkova návrhu hlasovací práva, neměl by podíl na zisku a společnost by nemohla dostat žádnou státní pomoc, například dotace. Další část poslancova návrhu by pod podobnými sankcemi zamezila členům vlády vlastnit média, konkrétně televizní a rozhlasové stanice a periodický tisk. Pod Agrofert patří i mediální skupina Mafra.

Plíšek s podporou výboru navrhuje, aby se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly hlásit o veřejné zakázky.

Čtěte také: Lex Babiš u ledu. Šéf ANO se o Agrofert bát nemusí