Německý diplomat: Na ambasádě byly ‚chytré štěnice‘. Havel pomohl

Odstranění odposlechů StB

Německý diplomat: Na ambasádě byly ‚chytré štěnice‘. Havel pomohlNOVÉ
Michael Steiner. Foto: FOTO: Wikipedia Commons / S.K. Vemmer (U.S. Department of State)
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Bývalý německý velvyslanec v České republice Michael Steiner zavzpomínal na exprezidenta Václava Havla a odkryl některé informace ze zákulisí. „Poslal k nám lidi, kteří na naší ambasádě objevili odposlouchávací zařízení,“ řekl někdejší diplomat v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel. Výňatky z rozhovoru přinesl server Novinky.cz. Badatel Radek Schovánek však jeho výrok mírní.

Podle slov pětašedesátiletého Michaela Steinera se tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze obrátilo po listopadu 1989 na bývalého československého prezidenta Václava Havla, aby ambasádě pomohl vyčistit její budovu od odposlouchávacích zařízení. Ty tam měla nainstalovat StB. Steiner totiž působil na přelomu 80. a 90. let ve funkci tiskového tajemníka velvyslanectví a v roce 1998 jako velvyslanec v Praze.

Čtěte také: USA zvažovaly po 11. září jaderný úder na Afghánistán, tvrdí německý diplomat

„Spolková zpravodajská služba BND tam předtím nic nenašla. Tomu jsme nechtěli věřit. Jednoho dne nám Havel poslal tým – a pak nám byla metoda jasná. Do tlustých zdí ambasády vložili optická vlákna a na ně připevnili štěnice. Slyšeli každé slovo,“ upřesnil. Steiner přiznal, že jim bylo jasné, že je velvyslanectví odposloucháváno, překvapila je ale ‚mimořádně chytrá metoda‘ použitá pro odposlechy.

Měděné kabely pod omítkou

Badatel Radek Schovánek však výroky Steinera krotí: ,,Přesně takhle to dopadá, když lidé mluví o věcech kterým nerozumí. Pak plácají o optických vláknech, která si pletou se skleněnými zvukovody. Byly tam obyčejné měděné kabely umístěné zvenku pod omítkou a od mikrofonů vedly skleněné zvukovody skrz zeď. Nic mimořádného, ale pečlivě udělané…“ napsal Schovánek na Facebooku.

,,Tehdy z toho bylo takové malé povstání, že jsme vyzradili Němcům způsob montáže odposlechů. Ten se ale v nezměněné podobě používal u prostorového odposlechu už od padesátých let a západním službám byl dokonale známý nehledě na příslušníka StB Janotu, který emigroval a vyzradil většinu mikrofonů nasazených v šedesátých letech na diplomaty. Jedna věc je ale znát způsob montáže a úplně jiná ty mikrofony nalézt,“ upozorňuje badatel Schovánek.

Podle něj navíc byli pravděpodobně mnohem nebezpečnější agenti a kádroví příslušníci StB, kteří tam pracovali. ,,Nevím z hlavy, jak to bylo na SRN, ale na ambasádě USA pracovalo pět legalizovaných příslušníků StB,“ ukončuje Schovánek.

Čtěte také: ‚Hlavně nefoťte ty obrazy, ještě mi je ukradnou,‘ řekl Kissinger fotografovi Havla

Další zkušenost s odposloucháváním zažil Michael Steiner jako poradce kancléře Schrödera, kterým byl v letech 1998 – 2001. Jednoho dne si prostě rozšrouboval telefon v kanceláři: ,,Ve sluchátku byla komická věcička, štěnice. A nepochybně delší dobu. To mě rozzuřilo,“ uvedl. V rozhovoru pro Speigel prohlásil, že mu odposlech do telefonu nasadila „v zásadě přátelsky smýšlející velmoc“. Na otázku, zda štěnice pocházela z USA, reagoval slovy: „Už jsem vám sdělil vše, co jste měli vědět.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Absolutně smírčí volby

KOMENTÁŘ

Po politickém dění minulého týdne, které někdo nazývá turbulentním, jiný jej vnímá jako vládní krizi, třebaže jde o normální politiku, na jakou jsme si akorát ...

00:06

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články