Sexuální napadení? Nejsou důkazy. Běženci dostali podmínku a vyhoštění
Soud s útočníky z Kolína
Dva silvestrovští útočníci z Kolína nad Rýnem dostali u soudu podmíněné tresty. Nepodařilo se prokázat, že se dopustili sexuálního násilí, odsouzeni byli za krádež a přechovávání kradených věcí. Oba muži alžírského původu ale budou vyhoštěni, do Německa přicestovali nelegálně a nepokusili se požádat o azyl.
Dva obvinění bratři ve věku 23 a 26 let podle obžaloby spolu s dalšími muži o silvestrovské noci obstoupili jednu ženu, osahávali ji na bocích a zadku a pokusili se jí také sáhnout na prsa. Z kabelky, kterou se snažila před útočníky chránit, jí sebrali mobilní telefon. Ten se později našel u jednoho z obviněných a slouží jako hlavní důkazní materiál.
Oba muži popírali, že by se činů dopustili. Státní zastupitelství během procesu stáhlo obvinění ze sexuálního napadení, protože oběť nedokázala útočníky jednoznačně identifikovat. Kvůli krádeži telefonu ale oba muži dostali šestiměsíční podmíněný trest.
Dvojice zůstala i po vynesení rozsudku ve vazbě, protože se s oběma muži vede řízení o vyhoštění z Německa. Do země nelegálně přicestovali loni v listopadu a nepodali žádost o azyl, podle prokuratury pouze chtěli přes německé území pokračovat v cestě do Británie.
Útočníci dostali jen podmínky a veřejné práce
O silvestrovské noci muži obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali v Kolíně nad Rýnem i v dalších německých městech. Jen kolínská policie přijala přes tisíc trestních oznámení, z toho víc než 400 bylo kvůli trestným činům sexuální povahy. Soudy se zatím zabývaly pouze obviněními z krádeže a vynesly převážně podmíněné tresty nebo trest veřejně prospěšných prací. První nepodmíněný trest vězení udělil soud v dubnu jednatřicetiletému Alžířanovi.
Páteční proces měl jako první projednat trestný čin sexuální povahy, kvůli nedostatku důkazů ale bylo toto obvinění staženo. Němečtí komentátoři se domnívají, že podobně problematické bude i prokázání dalších případů sexuálního napadení.
Podle kolínského státního zastupitelství se i přes velké množství trestních oznámení nedá očekávat, že by každé z nich skončilo u soudu. „Prohlédli jsme přes 1100 hodin videozáznamů, ale kvůli špatným světelným podmínkám a zmatené situaci na místě můžeme vykázat jen málo vyšetřovacích úspěchů,“ přiznal rozhlasové stanici WDR mluvčí státního zastupitelství Ulrich Bremer.
Podle policie byli mezi silvestrovskými útočníky převážně mladí muži severoafrického původu, část z nich žádala v Německu o azyl. Incidenty vyvolaly v zemi velké pobouření a přispěly i k poklesu vstřícnosti, kterou Němci vůči uprchlíkům ze začátku migrační krize projevovali.
Velké pobouření u části veřejnosti vyvolalo i to, že německá média a úřady o vlně sexuálních útoků a krádeží zprvu mlčeli. Například veřejnoprávní stanice ZDF o silvestrovských útocích informovala až 5. ledna, tedy s několikadenním pzožděním. Stanice se za to v pozdějším vyjádření omluvila a uznala, že „selhala“.