Chtěl pomoct čtyřleté uprchlici do Británie. Hrozí mu pět let
Dobrý úmysl se mu vymstil
O tom, že pomáhat uprchlíkům nemusí být vůbec jednoduché, se přesvědčil bývalý britský voják Rob Lawrie. Ten se totiž koncem října pokusil převézt do Británie čtyřletou dívku z Afghánistánu, se kterou se seznámil v uprchlickém táboře v Calais. Na hranicích ho však zastavili celníci a nyní čelí podezření z pašeráctví lidí. V případě odsouzení mu hrozí až pět let za mřížemi, proti čemuž se nyní postavily desítky tisíc lidí.
Devětačtyřicetiletý Lawrie vedl relativně spokojený život. Ve městě Leeds na severu Anglie provozoval firmu na čištění koberců, trávil čas se svými čtyřmi dětmi a otázky kolem uprchlíků ho příliš nezajímaly. To se však změnilo, když na titulní straně britského listu The Independent na konci léta viděl fotku tříletého Ajlana Kurdího, jehož mrtvé tělo vyplavilo moře na tureckou pláž.
„V tu chvíli mě to prostě zničilo. Na tu fotku jsem zíral snad hodinu,“ pokusil se vystihnout své první dojmy Lawrie. Pohled na utopeného chlapce, jehož příběh obletěl svět, v něm však probudil nové odhodlání – začal pravidelně dojíždět do „Džungle“, tedy improvizovaného uprchlického tábora, který vyrostl nedaleko francouzského Calais. V táboře, kde migranti čekají na šanci dostat se do Británie, jim Lawrie pomáhal vylepšit jejich chatrné přístřešky, aby odolaly blížící se zimě.
Čtěte také: Kůl a pak deka. Migranti napadli českého řidiče v Calais
Hned při první návštěvě „Džungle“ se Lawrie seznámil s čtyřletou Afghánkou Bahár Ahmádíovou, která zde pobývala v primitivních podmínkách se svým otcem Rézou. „Navázal jsem s tou holčičkou velmi silný vztah,“ řekl Lawrie Newsweeku. „Její otec mě několikrát žádal, abych se ji pokusil dostat do Anglie. Jejich příbuzní totiž žijí jen několik kilometrů ode mě,“ dodal.
Vzhledem k tomu, že v „Džungli“ se na místě bývalé skládky tísní na malém prostoru několik tisíc lidí a že Bahár s otcem zde žila už čtyři měsíce, se Lawrie při sedmé návštěvě tábora rozhodl přejít k činu – řekl, že se pokusí dívku do Británie převézt. Protože však uprchlíky do Británie nelze převážet jen tak, rozhodl se dívku ukrýt za sedadly své dodávky.
Za Lawrieho se postavily desítky tisíc lidí
Bahár však nebyla jediná, kdo se chtěl s Lawriem svézt do Británie. V den odjezdu se do jeho dodávky ukryli ještě dva mladí muži z Eritreje. To, že kromě Bahar veze ještě dva další černé pasažéry, se však Lawrie dozvěděl až při namátkové hraniční kontrole. Francouzští celníci dva Eritrejce zadrželi a Bahár poslali zpět do „Džungle“ k jejímu otci.
Lawrieho celníci zadrželi a obvinili ho z pašeráctví. V lednu by se měl objevit u soudu v severofrancouzském městě Boulogne-sur-Mer. I když o Eritrejcích nevěděl a za převoz Bahár žádné peníze nepožadoval, mu v případě odsouzení hrozí až pět let za mřížemi a pokuta v přepočtu přes 800 tisíc korun.
Poté, co došlo k zmedializování případu, se však zvedla vlna sympatií vůči bývalému vojákovi Lawriemu. Už více než 120 000 lidí podepsalo petici, která žádá jeho omilostnění. Navíc ho kontaktoval francouzský právník, který se nabídl, že ho bude nezištně obhajovat. Kromě toho se za něj postavil člen britského parlamentu, který zastupuje oblast jeho domovského Leedsu a dokonce i britské ministerstvo zahraničí se nabídlo, že se za Lawrieho postaví při jednání s francouzskými úřady.
Samotný Lawrie teď s nejistotou vyhlíží lednové jednání soudu. I když ho potěšila vlna solidarity, přiznává, že na tom není nejlíp. Za posledních 14 dní prý kvůli stresu zhubl téměř 14 kilo. O sebe prý strach nemá – jako bývalý voják říká, že se s nastalou situací i v případě odsouzení nějak popasuje. Co ho však mrzí je to, že se Bahár nedostala do Británie. „Zničili její šance dostat se k rodině, která by ji milovala a vychovávala. K rodině, která by ji dala domov a stravu,“ uzavřel.