Pět let vězení a pět milionů pokuty pro Dalíka za Pandury
KAUZA NÁKUPU VOZIDEL PANDUR
Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu má jít lobbista Marek Dalíkna pět let do vězení. Měl by také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Pokud pokutu nezaplatí, stráví ve vězení další dva roky. Rozhodl o tom v úterý pražský městský soud, který se případem zabýval víc než rok a půl. Rozsudek není pravomocný. Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, a tak kauzu projedná vrchní soud.
Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral údajně blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň prý předstíral, že má vliv na zakázku.
Podle předsedkyně trestního senátu Veroniky Čeplové byl zásadním důkazem e-mail, který rakouská policie zajistila ve firmě Steyr. Podle tohoto dokumentu zájem o schůzku U Malířů měla česká strana, byly v něm také informace o tom, kdo se schůzky zúčastní. „Dále jednoznačně z e-mailu vyplývá, proč je schůzka svolávána. Říká se tam, navrhuji, abychom si vyslechli jejich návrhy,“ citovala Čeplová z dopisu zbrojařů.
Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi dalších svědků – třeba zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky. „K tomu jednání tak, jak popisují očití svědci, skutečně v restauraci U Malířů došlo,“ uvedla soudkyně. Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. „Musel jednat na žádost někoho jiného. Ten okruh těch osob, které přicházejí v úvahu, je poměrně úzký, ovšem nemůžeme s jistotou tu osobu jmenovat,“ podotkla Čeplová.
Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. „Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí pověst České republiky,“ podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku.
Dalík nelobboval, uvedla soudkyně
Soudkyně také odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což není trestný čin. „Pokud by mělo jít o lobbing ze strany pana obžalovaného, tak je nutné si položit otázku, proč to pan obžalovaný nikdy nepřiznal,“ uvedla soudkyně.
Státní zástupce Dalíka vinil z pokusu o podvod. Soud v úterý právní kvalifikaci změnil na pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. „Rozhodně nemohl předstírat a uvádět v omyl v tom, v jakých je osobních vztazích s premiérem Topolánkem,“ řekla Čeplová. Doplnila, že změna právní kvalifikace je pro Dalíka výhodnější, protože mu jinak hrozil o dva roky vyšší trest.
Státní zástupce Jan Kořán si nechal lhůtu pro případné odvolání, chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku. „Beru rozsudek takový, jaký je,“ řekl novinářům. Žalobce pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest téměř 22 milionů korun.
Advokátovi Tomáši Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž se zjistilo, pro koho úplatek žádal. „Pro mě je to kritická záležitost,“ řekl Sokol, který v závěrečné řeči požadoval zproštění obžaloby. Podle Kořána je však zřejmé, že další důkazy v kauze nejspíš opatřeny nebudou.
Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
Kauzu rozjelo vyšetřování rakouské policie v roce 2010, o pár dní později se případem začala zabývat i česká policie. Rakouská justice vyšetřovala slovenského lobbistu Miroslava Výboha, který je označován za blízkého přítele slovenského premiéra Roberta Fica, a Izraelce Lovi Droriho ze zbrojovky Rafael. Jejich stíhání bylo v lednu zastaveno. Soudkyně však v úterý zdůraznila, že zatím není jasné, jestli je toto rozhodnutí pravomocné.
26. listopadu 2003 – Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 nových transportérů.
13. dubna 2005 – Vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila záměr koupit transportéry. Krátce nato vypsala tendr, do něhož se přihlásilo sedm firem; ve finále zůstaly finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s Pandurem.
25. ledna 2006 – Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že koupí 200 transportérů od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun.
9. června 2006 – Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů.
7. listopadu 2007 – Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace, že transportéry nevyhověly testům.
7. prosince 2007 – Vláda Mirka Topolánka (ODS) rozhodla, že vypoví smlouvu se Steyrem.
2. dubna 2008 – Topolánkova vláda schválila návrh memoranda o testování pandurů. Pokud projdou, vojsko mělo připravit nákup 107 obrněnců. V září ministerstvo oznámilo, že transportéry prošly.
2. března 2009 – Topolánkova vláda schválila koupi pandurů.
13. března 2009 – Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.
30. září 2009 – Česká armáda převzala prvních 17 pandurů.
17. února 2010 – MfD uvedla, že zakázce předcházela smlouva o lobbingu u politiků. Zveřejnila rozhovory s bývalými manažery Steyru, kteří hovořili o provizích pro politické strany.
19. února 2010 – Rakouská protikorupční prokuratura začala prošetřovat kauzu údajné korupce při prodeji pandurů.
23. února 2010 – Policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení vyšetřovacího týmu k pandurům. Koncem března řekl, že nevyplynulo nic, co by umožnilo zahájit trestní řízení.
14. července 2010 – Nákup pandurů začal vyšetřovat společný tým českých a rakouských policistů.
10. května 2011 – Server Novinky.cz napsal, že v březnu 2011 vypověděl bývalý zaměstnanec firmy Steyr, že Topolánkův blízký spolupracovník Marek Dalík v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Dalík to označil za „úplný nesmysl“.
8. října 2012 – Policie v kauze nákupu pandurů Dalíka zadržela, soudce jej ale odmítl vzít do vazby.
4. dubna 2014 – Policie navrhla Dalíka obžalovat z pokusu o podvod, v květnu podalo státní zastupitelství žalobu.
30. června 2014 – Začal soud s Dalíkem. Soud se kauzou zabýval zhruba rok a půl, z toho rok zabrala přestávka, během níž se zařizoval výslech bývalého velvyslance USA v Česku Richarda Grabera. Soudní jednání znovu začalo letos 15. ledna.
2. února 2016 – Soud poslal Dalíka za údajnou korupci na pět let do vězení (soud dnes změnil kvalifikaci z pokusu o podvod na trestný čin přijetí úplatku). Měl by také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný.