2 V minulosti čerpal milionové dotace

Vzorný podnikatel Dědek. Za STAN chce bojovat proti dotacím, sám je bral

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Hnutí Starostové a nezávislí dává miliardáře Dalibora Dědka voličům jako příklad úspěšného podnikatele, který vybudoval svou firmu z nuly a nebral na ni žádné dotace. To však není pravda. Na firmy ze svého holdingu JABLOTRON čerpal jablonecký podnikatel v minulosti milionové dotace.

Sám šedesátiletý Dědek na svém webu hledameslusny.cz, kterým chce oslovovat osobnosti pro Starosty, píše, že jednou z jeho priorit je „maximální eliminace státních dotací a investičních pobídek do businessu“. Na tom, že jeho firmy neberou žádné dotace, si Dědek zakládá. Zdůrazňuje, že JABLOTRON vyrostl z nuly, nikdy nevydělával na státu, nečerpá žádné dotace, poctivě platí daně a část z toho, co vydělá, věnuje ve prospěch ostatních.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Stejně Dědka prezentuje i hnutí STAN. Volební lídr hnutí Jan Farský dokonce řekl, že by se jeho podnikatelským úspěchem měli inspirovat i další. „To, co se mi líbí u pana Dědka, je jeho neuvěřitelný podnikatelský příběh, který bych byl rád, kdyby se zkopíroval ve všech oblastech republiky. Má firmu s vysokou přidanou hodnotou, finální výrobky, vývoj v České republice a nežije z dotací, nestaví si honosná sídla,“ uvedl Farský pro server Echo24.

Jak ale vyplývá z veřejně dostupných zdrojů, ani Dědkovy firmy nejsou výjimkou a mezi příjemce dotací patří. Největší dotaci obdržel Dědek na podzim roku 2010, kdy bylo jeho firmě JABLOTRON SECURITY a.s. proplaceno přes 4,5 milionu korun. Ty mířily na zvyšování kvalifikace zaměstnanců bezpečnostní agentury SV AGENCY, kterou Dědek koupil v říjnu 2010. Dotaci firma čerpala ze Strukturálních fondů Evropské unie za období 2007-2013 v rámci Operačního programu Praha Adaptabilita.

Jen o něco menší dotace, lehce přes 3 miliony korun, putovala rovněž na podzim roku 2010 na zřízení dětského centra ve společnosti JABLOCOM s.r.o., která je členem skupiny JABLOTRON GROUP. Cílem dotace bylo vybudovat centrum o kapacitě 10 dětí ve věku 3 až 6 let pro třicítku zaměstnanců této firmy. Dalších 900 tisíc korun pak Dědkova firma JABLOTRON, s.r.o. čerpala v letech 1999 až 2005 od ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu.

Koncern JABLOTRON GROUP sdružuje dvě desítky firem, v nichž pracuje více než 600 zaměstnanců. Obrat skupiny v roce 2015 přesáhl 2,6 miliard korun a podle magazínu Forbes patří Dědkovi s majetkem ve výši téměř 5 miliard korun 37. místo mezi nejbohatšími Čechy za rok 2016.

Vít Rakušan, 1. místopředseda STAN, pro Echo24 řekl, že k dotacím pro JABLOTRON GROUP zatím nemá žádné přímé informace od Dalibora Dědka, ale pouze z médií. „Samozřejmě se na to pana Dědka budeme při našem setkání dotazovat. Považujeme ho však za slušného člověka, slušného podnikatele, což svým životem dokazuje,“ prohlásil.

Rakušan dodal, že podle informací z médií šlo o peníze z evropských sociálních fondů pro konkurenceschopnost – tedy o peníze přímo určené pro zaměstnance a zvyšování jejich kvalifikace. „To považuju za trochu jiný typ dotací. To nejsou peníze, kterými by se rozvíjel byznys,“ řekl místopředseda hnutí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Dědek nesmí Starostům darovat 10 milionů korun. Zapomněl na limit

Podnikatel Dědek obdivuje Babiše. I tak zamýšlí kandidovat za Starosty

Starostové se pochlubili miliardářem Dědkem. Kalousek mluví o „béčku“ ANO

Z nového čísla Populisté. Příští zastávka násilí. Debata v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Echo týdne: Piráti, čučche a protinožci ● Komentář: Tunel není ● Esej: Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké ● Kauza: Elfové na hlídce proti ruským trollům ● Fenomén: Jak skončit Hru

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky Dánský specialista na střední Evropu Lars Christensen
Poslední pražský bohém Ohlédnutí za neobyčejným životem Radomila Uhlíře

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.