‚Zbourejte vepřín v Letech,‘ žádá 73 evropských zákonodárců

Petice z Bruselu

‚Zbourejte vepřín v Letech,‘ žádá 73 evropských zákonodárcůNOVÉ
Památník na místě pracovního tábora v Letech Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Michal Ritter
1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Více než sedm desítek europoslanců, členů národních parlamentů a aktivistů z dvaadvaceti evropských zemí podepsalo výzvu k odstranění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího koncentračního romského tábora. Informovalo o tom v pátek sdružení Konexe.

„Přítomnost prasat, špíny a odporného zápachu, který se zde line, hanobí vzpomínku na zesnulé a poškozuje jejich důstojnost stejně jako důstojnost pozůstalých,“ píše se v textu. K jeho autorům patří mimo jiné bývalý francouzský ministr zahraničí a zakladatel humanitární organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner, italský nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo nebo někdejší šéf španělské diplomacie Miguel Ángel Moratinos.

Podle petice je neutěšený stav lokality v Letech odrazem pronásledování a diskriminace, jimž Romové v Evropě čelí dodnes. Velkokapacitní vepřín by proto měl být nahrazen „místem paměti a sdílení.“ Kromě toho žádají autoři výzvy také podporu výzkumu s cílem nalézt všechna těla obětí koncentračního tábora, aby se jim dostalo zaslouženého pohřbu.

Potřebné peníze by údajně neměl být problém sehnat. „Stačilo by například použít část ze stovek milionů eur z evropského rozpočtu určených na začleňování Romů, které každý rok zůstávají v Bruselu, protože o ně členské státy nebo místní úřady nepožádaly,“ tvrdí autoři výzvy. Podle nich však schází politická vůle konat.

Čtěte také: Okamurovi se bouří poslanec. Odsoudil popření 'koncentráku' v Letech

Petice je adresována českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, předsedovi Evropské komise předsedovi Evropské komise Jeanovi-Claudeovi Junckerovi a předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi. Pod výzvu se podle organizátorů akce podepsalo 73 europoslanců a členů národních parlamentů z 22 zemí. Mezi signatáři jsou vedle poslanců i intelektuálové, starostové, umělci a aktivisté v boji proti rasismu ze tří desítek zemí.

Česká vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že vepřín z Let zmizí. V minulosti to jako svou prioritu už označilo několik kabinetů. Ovšem současný premiér Sobotka loni uvedl, že ani jeho vláda patrně nenajde peníze na výkup vepřína.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Od roku 2010 je v Letech zpřístupněno pietní místo.

Čtěte také: Superhrdina Pérák se vrátil. Je mu zle z prasečáku v Letech

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články