Zpackaný a nebezpečný skatepark s šesti překážkami za milion?

Spor v Tanvaldu

Zpackaný a nebezpečný skatepark s šesti překážkami za milion?NOVÉ
Nový skatepark v Tanvaldu. Foto: FOTO: Michael Studnička / Facebook
3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Severočeský Tanvald rozděluje spor o nový skatepark s šesti překážkami za téměř milion korun. Podle kritiků byla stavba předražená, překážky jsou nepoužitelné a zvolený povrch nebezpečný. Starosta Tanvaldu ale namítá, že realizace projektu byla naceněná správně a překážky jsou určené primárně pro začátečníky a mírně pokročilé. „I kvůli dotaci na prevenci kriminality jsme museli obsáhnout co nejširší okruh dětí,“ řekl k tomu Vladimír Vyhnálek (Volba pro město) a dodal, že tuto mediální bitvu rozpoutala parta dvacetiletých místních.

„10 let jsme se s partou nejlepších kámošů snažili o vznik skateparku v Tanvaldě, ovšem neúspěšně. Pak přišli jiní a snažili se dál. Ale nevím, jestli tenhle TUNEL lze považovat za úspěch. Dámy a pánové, skatepark Tanvald za 1 000 000 korun nelze nazvat ničím jiným než komedií, zlodějinou, blitkou, trapárnou,“ napsal Michael Studnička v příspěvku na Facebooku, který ale ve středu ráno smazal.

Podle Studničky jsou veškeré překážky absolutně nepoužitelné, povrch je hrubý a nerovný a mezi překližkami jsou několikacentimetrové mezery, které povedou k velkým úrazům. „Tohle je opravdu síla a těžká, těžká brutalita,“ dodal Studnička, který současně připojil detailní položkový rozpočet a cenové srovnání na pořízení podobných překážek. Podle něj jsou částky za překážky v tanvaldském skateparku několikrát vyšší a rampy, které nazývá „prolejzačky“, nekvalitní, „jako kdyby je vyráběly děti v pomocné škole o pracovních činnostech“.

Starosta Vyhnálek ale namítá, že kritika není oprávněná. Tvrdí, že Michael Studnička manipuluje informacemi – třeba když píše o mezerách v překližkách. „Skutečnost je taková, že překážky namontovala firma ve čtvrtek, ukotvili to do země a museli to tak několik dní nechat. Jenže ti kluci to mezitím vyfotili a poslali ven. Město přitom stavbu oficiálně převzalo až v úterý, do té doby ani nebylo možné skatepark používat,“ uvedl pro Echo24.cz.

Z nákladů ve výši 981 tisíc korun, které schválilo zastupitelstvo, zaplatilo skoro 70 % město, zbytek byl hrazen z dotace. Zpevnění plochy stálo 563 tisíc korun, oplocení 121 tisíc a šest překážek 282 tisíc korun.

Vyhnálek odmítá i možné předražení skateparku. „Ti kluci jsou laici. Jsem přesvědčen, že to bylo naceněno správně. Dvě třetiny z celkového rozpočtu padly na povrch. Nemyslím si, že je ten asfalt nerovný, je naopak dostatečně jemný,“ uvedl. Proti povrchu má ale námitky i Jan Lankaš, předseda České asociace skateboardingu (ČAS). Podle něj se skateparky s asfaltovým povrchem stavěly v první polovině 90. let. „Asfalt totiž časem hrubne a překážky do něj svou vahou zajedou. Řešilo se to sice betonováním pod překážkami, ale postupně se dospělo k názoru, že nejlepším povrchem je beton, třebaže je dražší než asfalt. Když je správně udělaný, vydrží věky,“ uvedl pro Echo24.cz.

Vyhnálek dále rozporoval finanční odhad Michaela Studničky, protože podle něj není možné počítat pouze cenu za materiál, ale je nutné zohlednit i částku za montáž a další stavební práce. „U firmy SZI, která realizaci provedla, navíc máme na všechno pětiletou záruku. Máme k tomu certifikát a všechno se to dá reklamovat,“ zdůraznil.

Překážky jako z 90. let

Co se týče náročnosti překážek ve skateparku, ty byly podle starosty podmíněny dotací, kterou město Tanvald obdrželo od ministerstva vnitra na prevenci kriminality. „Proto jsme museli obsáhnout co největší okruh děti a zvolit překážky, které jsou určeny pro zhruba dvanáctileté děti, tedy pro začátečníky a středně pokročilé,“ dodal Vyhnálek s tím, že zkušení skateboardisté musí využívat skateparku v nedalekém Jablonci nad Nisou, kde jsou náročnější překážky.

Ani s tím ale Jan Lankaš nesouhlasí. „Když se staví skatepark, tak se na tohle ohlížet nedá. Přece chcete, aby tam chodilo co nejvíce lidí,“ dodal. Podle něj ČAS skateboarding v Česku podporuje a to jak ve formě dětské výuky a pořádání závodů, tak i například pomocí městům s oslovením firem pro realizaci skateparků. „Každý nepříliš vhodně postavený skatepark nás samozřejmě mrzí a bohužel právě ten v Tanvaldu je toho příkladem. Takové překážky se dělaly někdy v 90. letech,“ uvedl.

Čtěte také: Z opuštěného kostela je skate park

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články