‚Už jsem obžalovaný?‘ Konvičkovy výroky proti islámu míří k soudu

‚Už jsem obžalovaný?‘ Konvičkovy výroky proti islámu míří k souduAKTUALIZUJEME
Martin Konvička. Foto: Foto: DVTV
Domov

Za Facebook mu hrozí až tři roky vězení

vb Echo24

Státní zástupce podal obžalobu na předsedu Bloku proti islámu Martina Konvičku. Viní jej z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství. Konvička se podle žalobce dopustil podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod svými výroky na internetu. Konvičkovi za to hrozí až tříleté vězení. ČTK to v pátek řekl českobudějovický státní zástupce Josef Richtr. Samotný Konvička serveru ECHO24.cz řekl, že o obžalobě dosud nevěděl a nebude se zatím vyjadřovat.

„Mám za to, že svým jednáním veřejně podněcoval k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině a náboženství. V tomto případě konkrétně tedy vůči náboženství islámskému, respektive k těm, kteří toto náboženství vyznávají,“ uvedl Richtr. Dodal, že obžaloba se týká několika konkrétních výroků, které Konvička prezentoval na internetu. Ve zmíněných příspěvcích hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky.

Samotný Konvička se k případu zatím vyjadřovat nechtěl. „Jsem teď v práci, takže to, že jsem obžalovaný, jsem se dozvěděl až nyní od vás. Nejprve se musím seznámit s detaily, pak k tomu možná řeknu něco víc,“ řekl Konvička serveru ECHO24.cz.

Případ bude řešit českobudějovický okresní soud. V případě prokázání viny Konvička nemusí skončit ve vězení, Richtr uvedl, že připadají v úvahu i alternativní tresty. Mezi ně patří například domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest, zákaz pobytu nebo vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce.

Trestní oznámení loni podala jablonecká státní zástupkyně Věra Nováková. Rozhodla se tak na základě Konvičkových výroků na facebooku, o nichž se dozvěděla od svých přátel. Představitelé Bloku proti islámu v minulosti uvedli, že vidí celou kauzu jako politicky objednanou. Takový názor však jednoznačně odmítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase před časem označil Blok proti islámu jako xenofobní sektu. Konvička, který je přírodovědcem a pedagogem Jihočeské univerzity, povede v jižních Čechách do krajských voleb Blok proti islámu jako lídr kandidátní listiny.

Policie Martina Konvičku z podněcování k nenávisti obvinila loni 18. listopadu. Tedy jen jeden den poté, co lídr Bloku proti islámu vystoupil na jednom pódiu s prezidentem Milošem Zemanem na pražském Albertově. To později vedlo ke spekulacím, že jej policie obvinila účelově. Mluvčí státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou Lenka Šiberková, však později tyto spekulace vyvrátila, když serveru ECHO24.cz sdělila, že trestní oznámení směřující na lídra BPI bylo podané už v únoru loňského roku.

Čtěte také: Odveta za 17. listopad to nebyla. Udání na Konvičku přišlo dřív

Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička je nyní obžalovaný z podněcování k nenávisti vůči muslimům. Příčinou jsou jeho facebookové příspěvky, kde hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky, jejich zavírání do koncentračních táborů nebo o plynování radikálních islamistů. Vzhledem k tomu, že výroky zveřejnil na Facebooku (tedy veřejně přístupné počítačové síti) mu v případě odsouzení hrozí trest v rozmezí od šesti měsíců do tří let odnětí svobody.

Čtěte také: Policie obvinila Konvičku. Jsou za tím Pelikánové, naznačuje blok

Soud s Konvičkou? Extremistům může i pomoci

Související články