Exnáměstek potápí Babiše: Čapí hnízdo i úředníci jednali protiprávně
Wagenknecht: Farma dotaci nepotřebovala
Někdejší první náměstek ministra financí Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht, který mj. míval na starost kontrolu evropských dotací, poprvé promluvil na téma údajného dotačního podvodu pro Čapí hnízdo. Podle něj není podstatné, jestli byla firma Farma Čapí hnízdo malým či středním podnikem, ani kdo byl držitelem anonymních akcií této firmy v letech 2008 – 2013. Za klíčové označil, že farma v první řadě vůbec neměla evropské dotace dostat, napsal na svém blogu na Aktuálně.cz. Jednání farmy i evropských úředníků proto nazval protiprávním.
Podle Wagenknechta pokřivuje každá dotace trh a pro jejich udělení proto musí být zvláštní důvod. „Smyslem evropských dotací pro malé a střední podniky je poskytnout jim finanční prostředky na projekty, na které by jinak nedosáhly. Jinak řečeno, jestliže malý či střední podnik má prostředky či možnosti, aby na svůj projekt získal standardní úvěr od banky, nebo pokud má strategického partnera, který mu může pomoci projekt financovat, pak nemá nárok na dotaci,“ píše Wagenknecht a pokračuje, že „pokud takovému podniku, který dotaci nepotřebuje, protože není znevýhodněn, úředníci dotaci přesto dají, jednají protiprávně“. Stejně protiprávně podle jeho názoru jedná takový malý a střední podnik, který o dotaci žádá, třebaže ji nepotřebuje.
Čtěte také: Smířlivý Sobotka: Problém nemá jen Babiš, máme další miliardáře
„Z veřejně dostupných zdrojů víme, že společnost Farma Čapí hnízdo požádala o projekt s rozpočtem 203 milionů. 50 milionů dostala od dotačního úřadu, zbytek si musela profinancovat sama. Současně se dá na internetu z účetních závěrek zjistit, že Farma Čapí hnízdo od Agrofertu, svého strategického partnera, mohla získat a skutečně získala záruku pro úvěr na standardním trhu pro projekt Čapího hnízda ve výši 350 milionů. Na rozdíl od skutečně znevýhodněného malého podniku, kterému by žádná banka obdobnou sumu na podobný projekt nikdy jenom tak bez ručení mocného holdingu nepůjčila,“ upozorňuje bývalý Babišův první náměstek.
Wagenknecht tedy poukazuje na to, že firma Čapí hnízdo žádnou dotaci vůbec nepotřebovala, protože celý projekt mohl být financovaný z úvěru. „Krom toho strategický partner projektu zajišťoval firmě Farma Čapí hnízdo řadu služeb souvisejících s realizací projektu Čapího hnízda – například stavební práce nebo služby designéra a architekta,“ dodává.
V druhé části svého příspěvku se Lukáš Wagenknecht vyjadřuje k tomu, že vůbec nezáleží na tom, koho označí Andrej Babiš za držitele anonymních akcií firmy Farma Čapí hnízdo v letech 2008 – 2013. „Může totiž označit úplně kohokoli a nebude možné nijak ověřit, zda tato osoba skutečně tímto anonymním držitelem byla či nebyla. Kouzlo anonymních akcií totiž spočívá v tom, že je jejich vlastníkem ten, kdo je v danou chvíli fyzicky drží v ruce. Anonymním akcionářem může být úplně kdokoli,“ podotýká.
„Spojíme-li si tato fakta s výše uvedeným stanoviskem Evropského soudního dvora v kauzách týkajících se poskytování evropských dotací, může si každý učinit svůj závěr sám. Může si učinit vlastní závěr o tom, zda byla firma Farma Čapí hnízdo nezávislým a samostatným podnikem – bez ohledu na to, že Čapí hnízdo po celou dobu ve skutečnosti anonymně vlastnil Tonda Blaník, Červená Karkulka nebo jakákoli jiná osoba, kterou se možná dozvíme ve středu. Každý si může učinit vlastní závěr také o tom, jestli tato nezávislost a samostatnost byla jakýmikoli formálními právními konstrukcemi obcházena. V neposlední řadě si každý může učinit vlastní názor, jestli byla dotace poskytnuta protiprávně. Jakýkoli auditor trochu zběhlý v oblasti evropských dotací by měl mít podobnou kauzu vyřešenou stejně jako já za jedno odpoledne,“ zakončuje Wagenknecht svůj příspěvek na Aktuálně.cz.
Čtěte komentář Lenky Zlámalové o Lukáši Wagenknechtovi: Babišův udavač
Reakce vicepremiéra Babiše na Wagenknechtův příspěvek na blogu na sebe nenechala dlouho čekat. Babiš napsal v neděli odpoledne na Twitteru: „A vida, pan Wagenknecht. Napadá mě, nepracoval on na ROPu Střední Čechy 2007-2009, v čase přidělení dotace, jako vedoucí auditu EU fondů?“ Ironicky pak ještě dodal: „Asi tam neukradl všechny papíry, jinak by věděl, že rozpočet ve smlouvě na dotaci, podepsané Bendlem, je 436 milionů, ne 203. Tyhle bludy vykládá v Bruselu a tyhle bludy tisknou česká média.“
Na následnou otázku politologa Kamila Švece, zda není pravda, že si Wagenknechta vybral sám Babiš jako náměstka na ministerstvo financí, Babiš odvětil: „Bohužel ano, doporučil mi ho jeden kamarád – nebudu ho radši jmenovat. Kotrba dopadl stejně.“
A vida, pan Wagenknecht. Napadá mě, nepracoval on na ROPu Střední Čechy 2007-2009, v čase přidělení dotace, jako vedoucí auditu EU fondů?
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 20. března 2016
Čtěte také: ‚Nezvedněte 50 míčů, když leží na zemi.‘ Jak to bylo s Čapím hnízdem
Kauza kolem Farmy Čapí hnízdo nabrala na obrátkách na začátku března. Farma až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.
Farma dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013.
‚Nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel‘
Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie a stále kolem něj panuje celá řada nejasností, které Babiš zatím nedokázal nijak vysvětlit. Kvůli kauze se také ve středu 23. března mimořádně sejde sněmovna. Svolání schůze Poslanecké sněmovny iniciovala pravicová opozice TOP 09 a ODS.
Andrej Babiš se ke kauze Čapího hnízda vyjadřuje poněkud rozporuplně. Pro server Novinky například prohlásil, že se ho kauza netýká, protože farma „není jeho“. „Je to nějaký firmy, která patří do holdingu,“ uvedl. Přitom v dokumentu Matrix AB Babiš říká, že Čapí hnízdo je ten nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. ,,Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,“ uvedl a dodal, že si zde léčí depresi z parlamentu. ,,Když skončí schůze, jedu rovnou sem,“ prohlásil.
Podle tvrzení bývalého hejtmana Davida Ratha se zase Andrej Babiš v roce 2009 vyjádřil, že měl na dotaci právo. V knize Přisedněte si prosím vydané v roce 2012 Rath popisuje, jak se s nynějším vicepremiérem poprvé setkal a ironicky mu vytkl, že je Čapí hnízdo zaplacené jeho předchůdci z veřejných prostředků. „Vy s tím naděláte. Ja som tam dal stovky miliónov a bude to pre ľudí. Ja platím na daních tolik, ako nikto iný v tejto republike, tak snáď mohu dostat i niejaku dotáciu, nie?” rozohnil se podle Ratha tenkrát Andrej Babiš.