2 kauza echo24.cz

K nápisu Jan Palach na pomníku okupantům se přiznal známý aktivista

Na pomníku sovětským „internacionalistům“ na pražských Olšanských hřbitovech se před několika dny objevil sprejem nastříkaný nápis „Jan Palach“. K jeho autorství se přiznal protikomunistický aktivista Jan Šinágl.

„V pondělí jsem přišel na správu Olšanských hřbitovů, předal jim svou navštívenku, zeptal se, kde pomník je a pak tam nastříkal ten nápis,“ říká Šinágl, který po činu zveřejnil fotografie pomníku postříkaného rudým sprejem na svém webu.

Podle historiků pod pojem „internacionalista“ spadají i vojáci, kteří se účastnili invaze do Československa v roce 1968. O existenci pomníku jako první informoval server ECHO24.cz. Sdružení veteránů z Afghánistánu Afganvet sice cedulku se zmínkou o internacionalistech minulý týden sňalo, to ale Šináglovi nestačí. Na pomníku stále zůstává věnování údajným „mírotvorcům.“

„Rozhodl jsem se, že nekultivovaný pomník zkultivuji, a proto jsem tam napsal Jan Palach,“ prohlašuje Šinágl.

Oleg Gončarov ze sdružení Afganvet říká, že bude žádat hřbitovní správu o „renovaci“ pomníku. Po aktivistovi prý žádnou náhradu případných výdajů chtít nebude, ani se neobrátí na policii. „Ať si to sám srovná se svým svědomím,“ dodává Gončarov. Podle něj nejde o pomník okupantům z roku 1968, ale „všem zahraničním vojákům, kteří se účastnili mírových misí“.

Na sejmutou tabulku plánuje jeho sdružení napsat jiný text. Učiní prý tak ale až po konzultaci s historiky a jazykovědci. „Nechceme vyvolat nové nedorozumění,“ ujišťuje Gončarov.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.