1 Spojenectví Hradu s ANO

Zeman a Babiš jsou na stejné vlně, škodí ČSSD, míní Chovanec

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Ministr vnitra Milan Chovanec se nebývale ostře vyjádřil na adresu spojenectví prezidenta Miloše Zemana a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Oba dva jsou podle něj na stejné vlně, jejich sbližováním prý přímo trpí sociální demokracie, která kvůli němu ztrácí voličskou podporu. Chovanec v rozhovoru pro Právo dokonce připustil, že za stávajících poměrů by ČSSD mohla upustit od plánu podpořit Zemana v příští prezidentské volbě. 

„Když se podíváte zpětně na výroky Zemana směrem k Babišovi, tak bylo zjevné, že tam dochází k nějaké debatě, která musela Babiše potěšit,“ prohlásil v rozhovoru pro Právo ministr vnitra. Prezident se podle něj svými výtkami ne vždy snaží sociální demokracii pomoci. „Sbližování Andreje Babiše a Miloše Zemana? Já u jejich debat nejsem. Ale z veřejného prostoru to vypadá tak, že jsou na stejné vlně,“ dodal Chovanec. 

Chovanec se v rozhovoru krátce vrátil i k nedávné kauze kolem neudělení státního vyznamenání bývalému osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu. Za vítěze veřejné debaty označil ministr vnitra právě svého vládního kolegu Babiše, který na začátku sice podpořil Bradyho strýce a ministra kultury Daniela Hermana, pak se ovšem ze scény stáhl a dále se nevyjadřoval. Chovanec to pokládá za velmi chytrý marketingový tah. 

Přestože Chovanec i nadále stojí o přátelské vztahy s Hradem, za současných podmínek by prý sociální demokracie nemusela podpořit Zemana pro případ jeho opětovné kandidatury na prezidenta. „Pokud bude Miloš Zeman neustále chválit Andreje Babiše a sbližovat se s ním, tak potom je nominace ČSSD téměř zbytečná,“ poznamenal k tomu ministr vnitra. 

Problémy sociální demokracie, reprezentované zejména nedávnými neúspěšnými krajskými volbami, chce Chovanec hledat zejména uvnitř strany. Připouští ovšem, že se hnutí ANO prozatím daří lákat voliče ostatních stran. V souvislosti s tím vyzval první místopředseda ČSSD ke zlepšení v komunikaci strany, jejíž členové už si prý nadále nemohou dovolit vyřizovat účty pouze na dálku za pomocí médií, ale skutečně je řešit. Nejvhodnější příležitost k tomu bude prý na zasedání ústředního výkonného výboru, které proběhne v příštím roce. 

Krizi ČSSD už se rozhodl řešit i její předseda Bohuslav Sobotka, který v pátek zaslal všem spolustraníkům dopis, v němž nastínil možné změny. Ty by se mohly týkat i výměny některých ministrů, s jejichž prací je český premiér nespokojen. K podobnému kroku vyzval i ostatní strany zastoupené ve vládní koalici, předseda hnutí ANO Babiš ani šéf KDU-ČSL ovšem podobné kroky neplánují. 

Čtěte také: Kdo z ČSSD nepřežije čistku? Na odstřel je Dienstbier, říká Zimola

Sobotka chystá razantní kroky, chce do měsíce vyměnit ministry

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.