Ukrajina se stává neřízenou troskou, řekl Orbán. Kyjev vyzval Maďarsko k ukončení protiukrajinských výroků
MAĎARSKO VS. UKRAJINA
Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a zabránilo tak nenapravitelným následkům pro vzájemné vztahy. Ministerstvo to uvedlo poté, co si předvolalo maďarského velvyslance v Kyjevě kvůli nedávným výrokům maďarského národně-konzervativního premiéra Viktora Orbána.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí Orbánovy výroky označilo za „znevažující“. „Maďarská strana byla vyzvána, aby zastavila tento negativní trend, a zabránila tak nenapravitelným důsledkům pro vztahy mezi oběma zeměmi,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Orbán před několika dny na setkání s novináři dal podle portálu RBK-Ukrajina najevo, že nevěří ve vítězství Kyjeva ve válce s Ruskem a že se domnívá, že se Ukrajina postupně přemění v „neřiditelnou trosku“. Už nyní se podle něho Rusům podařilo proměnit Ukrajinu v „zemi nikoho“ a je na tom podle Orbána podobně jako Afghánistán.
Orbán je známý svým vstřícným postojem vůči Rusku. Dlouhodobě kritizuje sankce, které Evropská unie uvalila na Moskvu kvůli invazi na Ukrajinu. Do sousední země napadené před téměř rokem také odmítá posílat zbraně.
Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté ještě před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Budapešť vyčítá Kyjevu omezování práv maďarské menšiny na Zakarpatí kvůli prosazování výuky ve školách v ukrajinštině a blokovala kvůli tomu jednání Ukrajinců se Severoatlantickou aliancí. Naopak Kyjev s podezřením hledí na maďarskou podporu menšinám v cizině, včetně udělování dvojího občanství a finanční pomoci, jako na podporu snah o revizi hranic. Zakarpatí, které bylo v meziválečném období součástí Československa jako Podkarpatská Rus, bylo před koncem první světové války a během druhé světové války součástí Uherska, respektive Maďarska.