Politici svedou boj o vyšší platy. Aspoň oni se budou mít jako v Německu, utahuje si Kalousek
PLATY POLITIKŮ
Dnes začíná v Poslanecké sněmovně dlouho očekávané jednání o navýšení platů politiků, které v minulých týdnech popudilo opozici i voliče. Vládní návrh počítá s růstem o téměř 7 procent, původně to ale mělo být dvakrát tolik.
Podle aktuální novely by se plat řadového zákonodárce měl zvýšit o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně, zatímco plat prezidenta republiky by narostl o 23 800 korun na výsledných 365 000 korun měsíčně. Vláda Petra Fialy argumentovala tím, že musela reagovat na zásah Ústavního soudu, který v květnu rozhodl o zrušení zákonného koeficientu pro výpočet platů s platností od příštího roku. To pak ale soud vyvrátil, jeho rozhodnutí se týkalo pouze soudcovských odměn.
Dnešek je výjimečnou příležitostí rozhodnout o tom, že čeští politici budou mít do čtyř let platy jako v Německu.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) November 19, 2024
Když se nebudeme bát odvážných vizí, dá se to stihnout i dřív. https://t.co/jOARDIyH7Z
Premiér Fiala uvedl, že vláda hledá kompromis, který bude funkční a zohlední současnou situaci. „Hledáme řešení, které je ze všech těchto hledisek funkční a jestli si někdo myslí, že nám to dělá radost, tak nám to radost fakt nedělá,“ zdůraznil premiér.
Vláda zároveň čelí kritice za to, že plánuje urychlené schválení novely. Opozice, především hnutí ANO a SPD, se připravuje tento krok zablokovat. Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO, zdůraznila, že vláda by měla zohlednit současnou ekonomickou situaci a platy politiků zmrazit. „Tři roky je v Poslanecké sněmovně náš návrh zákona na zmrazení platů na pět let. Vláda si za to může sama,“ prohlásila Schillerová.
Zástupci koaličních frakcí každopádně prosadili, aby sněmovna o zákonech mohla opět jednat i dnes přes noc." Pokládám za nezbytně nutné, abychom doprojednali aspoň platy představitelů státní moci. Protože bych pokládal za trapné, kdybychom se s tím nějak dneska nevypořádali," uvedl k tomu předseda klubu ODS Marek Benda.
Bez ohledu na to přicházejí kritické komentáře a glosy i z vládní strany. Senátorka Hana Kordová Marvanová má za to, že nyní není vhodná doba. „Opravdu nechápu, proč se musí zrovna teď řešit zvýšení platů politiků. Osobně nic takového nechci, zejména za situace obřího rozpočtového schodku. Zákonem bylo třeba jen provést změny u platu soudců, protože je nutné respektovat nález Ústavního soudu,“ vysvětlila Kordová Marvanová.
Opravdu nechápu, proč se musí zrovna teď řešit zvýšení platů politiků. Osobně nic takového nechci, zejména za situace obřího rozpočtového schodku. Zákonem bylo třeba jen provést změny u platu soudců, protože je nutné respektovat nález @usoud_official. https://t.co/Ym0nIU0uFy
— Hana Kordová Marvanová (@HanaMarvanova) November 19, 2024
Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí, jednání glosoval s ohledem na Fialovo prohlášení, že chce mít do čtyř let platy jak v Německu. „Dnešek je výjimečnou příležitostí rozhodnout o tom, že čeští politici budou mít do čtyř let platy jako v Německu. Když se nebudeme bát odvážných vizí, dá se to stihnout i dřív,“ prohlásil se zjevným sarkasmem Kalousek.
Dají se očekávat i změny. Koaliční TOP 09 navrhla, aby pokud zadlužení české ekonomiky překročí 50 procent HDP, platy poslanců a senátorů by se automaticky snížily o 20 procent. Tento krok má za cíl motivovat politiky, aby dbali na zdravé veřejné finance a vyrovnané rozpočty.
„Výše zadlužení je plně v rukou politiků, kteří ho mohou ovlivňovat a za svá rozhodnutí by měli nést plnou odpovědnost. Nedává smysl, aby v době, kdy veřejný dluh stoupá, rostly také platy politiků,“ uvedl ekonomický expert strany Miloš Nový.
Původní návrh novely, který počítal s využitím koeficientu tři pro výpočet platů už pro rok 2025, vyvolal širokou kritiku pro svou ambici navýšit platy vrcholných politiků o bezmála 14 procent. Podle nynějšího znění předlohy by se však platové základny stanovily přímo – 101 364 korun pro vrcholné politiky a 121 685 korun pro soudce. U soudců by platy de facto stagnovaly, se zvýšením pouze o 0,6 procenta oproti současné základně.
Kromě tématu platů politiků by měli poslanci v úterý projednávat i další návrhy, včetně plánů zahraničních vojenských misí české armády na následující dva roky a prodloužení mandátu britských vojenských instruktorů v Česku o pět let. Dále by se mělo diskutovat o předlohách ve druhém čtení, jako je zjednodušení a zrychlení rozvodu a novela, podle níž by nejvýznamnější vojenské objekty měly být do budoucna výlučně ve vlastnictví státu.