Poradce Waltz: Poválečné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu budou už „zcela na Evropanech“
VÁLKA NA UKRAJINÉ
Spojené státy i přes plánované budoucí dodávky zbraní dají zřejmě ruce pryč od Ukrajiny a její bezpečnosti. Jasně to dnes uvedl v rozhovoru pro televizi NBC poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Mike Waltz. Upozorňuje na to agentura Unian.
Spojené státy jsou připraveny aktivně pracovat na ukončení války na Ukrajině, ale Evropa musí převzít poválečné bezpečnostní záruky pro Kyjev, řekl Waltz, který potvrdil, že v týdnu do Evropy dorazí americká delegace vedená viceprezidentem J.D.Vancem, aby projednala způsoby ukončení války. Viceprezident se na konferenci v Mnichově také setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Sám Donald Trump je také připraven jednat, ujistil Waltz.
"(Donald Trump) řekl, že ruská ekonomika není v nejlepší kondici. Je připraven uvalit cla a sankce. Musíme přivést všechny strany k jednacímu stolu a ukončit tuto válku. A to bylo zmíněno v rozhovorech s (čínským) prezidentem Si, s (indickým) premiérem Módím a s vůdci na Blízkém východě. Všichni jsou připraveni pomoci prezidentu Trumpovi ukončit tuto válku. Vyzveme všechny strany ke stolu," uvedl poradce pro národní bezpečnost.
Rusko ale už dříve odmítlo snahu Trumpa stavět se v jednáních do role prostředníka. Do určité míry se asi tak jedná jen o Trumpovu rétoriku směrem k Ukrajincům nebo Evropanům. Přitom sám Trump v pátek prohlásil, že měl telefonát, a naznačil, že i více telefonátů, s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Psali jsme o tom zde. Podle nepotvrzených informací probíhají mezi Rusy a Američany intenzivní jednání ohledně ukončení války na Ukrajině a údajně jsou už vypracovávány některé dokumenty.
Trump je podle Waltze připraven o ukončení války jednat nadcházející týden, včetně otázky zachování americké pomoci Ukrajině. Již dříve Trump uvedl, že v týdnu bude mluvit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Mezitím Trumpova administrativa stále více mluví o ekonomických zájmech na Ukrajině a navrácení "výdajů." "Musíme tyto náklady získat zpět, a to bude partnerství s Ukrajinci na jejich nerostných surovinách, jejich přírodních zdrojích, ropě a plynu a také na nákupu našich zdrojů," zopakoval americký postoj ohledně reciproční pomoci "něco za něco" Kyjevu Waltz.
"Evropané musí převzít odpovědnost za tento konflikt. Prezident Trump mu učiní přítrž. A pak, pokud jde o bezpečnostní záruky, to bude zcela na Evropanech," zdůraznil Waltz.