Novou šéfkou britských konzervativců se stala Kemi Badenochová z Nigérie
BRITSKÁ KONZERVATIVNÍ STRANA
Po konci Rishiho Sunaka mají britští konzervativci novou předsedkyni Kemi Badenochovou. V závěrečném kole hlasování porazila Roberta Jenricka, když získala 57 % hlasů členů konzervativní strany. Informuje například The Telegraph. Badenochovová je inženýrkou IT a také právničkou.
Voleb nového předsedy se zúčastnilo rekordně nízké množství členů, když hlasovalo 72,8 % konzervativců. Badenochová také získala rekordně nízkou podporu 56,6 %. Badenochová pochází z rodiny nigerijských přistěhovalců a její původní jméno je Olukemi Olufunto Adegoke.
Badenochová ocenila přínos svého předchůdce Rishiho Sunaka. "Nikdo nemohl v tak těžkých časech pracoval tvrději," uvedla na jeho adresu. Badenochová také uvedla, že v současnosti musí konzervativci především tvrdou opozicí a musí především myslet na budoucnost a o tom, kde strana bude za 5, 10, 20 let.
"Musíme být upřímní, že jsme udělali chyby, být upřímní, že jsme slevili ze svých standardů. Nastal čas říci pravdu, postavit se za své zásady, naplánovat budoucnost, přenastavit naši politiku a naše myšlení a dát naší straně a naší zemi nový začátek, který si zaslouží. Je třeba se pustit do práce, je čas na obnovu," uvedla Badenochová.
Ta už sbírá i první gratulace. Mezi prvními gratulanty se objevil její předchůdce ve funkci Boris Johnson. Ale i předsedové dalších stran. "Gratuluji nové předsedkyni konzervativní strany Kemi Badenochové. První černošská předsedkyně parlamentní strany v Británii je pro zemi okamžikem hrdosti. Těším se na spolupráci s vámi a vaší stranou v zájmu britského lidu," uvedl předseda labouristů a premiér Keir Starmer.
Podobně reagoval i předseda liberálů Ed Davey. "Rád bych pogratuloval Kemi Badenochové ke zvolení do čela Konzervativní strany. Zvolení první černošské vůdkyně významné britské politické strany je pro zemi historickým okamžikem," uvedl Davey. Zároveň však dodal, že konzervativní strana je stále příliš rozdělená a liberálové stále budou nejlepší opozicí v zemi.
IT inženýrka, která vystudovala i práva
Kemi Badenochová se narodila jako Olukemi Adegokeová 2. ledna 1980 v londýnském Wimbledonu. Pochází z rodiny nigerijských přistěhovalců z kmene Joruba. Její otec byl lékařem a matka profesorkou fyziologie. Dětství strávila v Lagosu a ve Spojených státech, kde její matka přednášela. V 16 letech se vrátila do Británie a žila u přátel své matky. Mimo jiné pracovala u McDonald´s a přitom studovala na Phoenix College. Vystudovala počítačové inženýrství na jihoanglické Sussexské univerzitě.
Poté pracovala v IT sektoru, v letech 2003 až 2006 byla softwarovou inženýrkou ve firmě Logica, dnešním CGI. Při práci ještě do roku 2009 vystudovala právo na Londýnské univerzitě. Poté pracovala jako systémová analytička ve skupině Royal Bank of Scotland a jako konzultantka ve finančním sektoru. V letech 2015 a 2016 v britském konzervativním časopise The Spectator.
V roce 2017 se dostala do britského parlamentu. Po nástupu Borise Johnsona do čela vlády Badenochovou v únoru 2020 jmenovali státní tajemnicí pro rovné příležitosti, od září 2021 zastávala také post státní tajemnice pro místní samosprávu, náboženství a komunity.
V červenci 2022 Badenochová z vlády odešla na protest proti způsobu vedení vlády Johnsonem, poté se snažila ho nahradit v čele konzervativců ve volbách strany v červenci až září roku 2022. V krátké vládě jeho nástupkyně Liz Trussové od září 2022 se Badenochová stala ministryní pro mezinárodní obchod a prezidentkou britské obchodní komory. Když Trussovou vystřídal v říjnu 2022 čele vlády Rishi Sunak, zůstala Badenochová ministryní obchodu a dále se stala státní tajemnicí pro ženy a rovné příležitosti.
Kandidaturu na šéfku konzervativců oznámila Badenochová letos na konci července. Slíbila, že opět sjednotí stranu, kterou v posledních osmi letech postihly chaos, skandály a hluboké rozpory kvůli brexitu. V referendu o něm v roce 2016 Badenochová hlasovala pro odchod Británie z EU: "Mluvili jsme pravicově, ale vládli jsme levicově. Veřejnost se cítila zmanipulovaná," uvedla Badenochová. "Skutečné vedení stanoví na principech založenou vizi, kam zemi vést, a pak inspiruje lidi, aby se k této společné misi připojili," dodala.