V Británii padly tresty vězení za nenávistné příspěvky na Facebooku
PŘÍSPĚVKY NA SÍTÍCH
Británie se obává dalších střetů v ulicích, kvůli nepokojům už soudy poslaly ve zrychleném řízení několik lidí do vězení. Soud v Leedsu v pátek potrestal 20 měsíci vězení 28letého Jordana Parloura za jeho příspěvky na sociální síti. Konkrétně za podněcování nenávisti na Facebooku, kde podle soudu vyzýval k útoku na hotel s ubytovanými žadateli o azyl. Britská vláda rovněž uvedla, že zvažuje přísnější regulaci firem provozujících sociální sítě. Před víkendem byla v Británii mobilizována tisícovka speciálně vycvičených policistů.
Osmadvacetiletý Jordan Parlour ve svém příspěvku na Facebooku začátkem srpna napsal, že „všichni muži a jejich psi by měli vymlátit [***, myšleni žadatelé o azyl] z hotelu Britannia“.V dalším příspěvku o migrantech napsal: „Jsou tady a žijí z daní, které my, těžce pracující lidé, vyděláváme, a které by se daly využít mnohem lépe. Přicházejí sem bez pracovního víza a jen sedí a nic nedělají,“ uvedl Parlour.
Soudce při vynesení rozsudku uvedl, že záměrem Jordana Parloura byl povzbudit přes sociální sítě co nejvíce lidí, aby se k útoku na hotel s uprchlíky přidali. „Počáteční příspěvek získal šest lajků. Byl však odeslán vašim 1 500 přátelům na Facebooku a kvůli nedostatku nastavení soukromí byl přeposlán i přátelům vašich přátel,“ uvedl podle SkyNews soudce.
20 months in prison for a Facebook post is insane. The UK has fallen. pic.twitter.com/duT8y8oVQn
— End Wokeness (@EndWokeness) August 9, 2024
Parlour nebyl jediným, koho soud poslal do vězení za příspěvky na sociálních sítích. Dalším byl Tyler Kay, který byl odsouzen na 38 měsíců za vyzývání k zapalování hotelu s uprchlíky. 26letý muž z Northamptonu vyzýval také k masovým deportacím migrantů.
Kvůli nepokojům a útokům na muslimy či přistěhovalce bylo od konce minulého měsíce zatčeno více než 480 lidí. Mezi zhruba 150 obviněnými je i jeden 13letý. Z údajů, které v pátek zveřejnilo britské ministerstvo spravedlnosti, vyplývá, že více než 150 zatčených už stanulo před soudem. Desítky osob už skončily ve vězení po zrychleném řízení.
Nepokoje z předchozích dnů souvisely ze zabitím tří dívek ve věku šest až devět let při útoku nožem 29. července v Southportu na jihozápadě Anglie. Na internetu se objevily příspěvky, které podezřelého označovaly za islamistického migranta. Obviněný muž se narodil v roce 2006 ve velšském Cardiffu, jeho rodiče přišli do Británie z Rwandy v roce 2002 a útok podle policie neměl islamistický motiv.
Výtržníci při útocích napříč Británií rozbíjeli okna hotelů, které poskytují ubytování žadatelům o azyl, nebo házeli kameny na mešity. Labouristický premiér Keir Starmer Starmer uvedl, že pachatelé mohou očekávat soudní řízení a že už byly uděleny přísné tresty. „Toto je velmi důležitá součást vzkazu každému, kdo uvažuje o zapojení do dalších nepokojů,“ řekl Starmer.
Člen britské vlády Nick Thomas-Symonds v pátek řekl televizi Sky News, že v celé Británii byla před víkendem mobilizována tisícovka speciálně vycvičených policistů. Také potvrdil, že vláda přezkoumá zákon o bezpečnosti internetu, který reguluje odpovědnost provozovatelů sociálních sítí ohledně obsahů podněcujících k násilí nebo nenávisti.
K nepokojům se v pátek poprvé vyjádřil i britský král Karel III., když podle mluvčího Buckinghamského paláce poděkoval policii a pohotovostním složkám za reakci na výtržnosti a vyzdvihl, jakým způsobem se proti nepokojům postavila občanská společnost. „Jeho Veličenstvo uchovává naději, že sdílené hodnoty vzájemného respektu a porozumění budou nadále posilovat a sjednocovat národ,“ citovala mluvčího agentura Reuters.