VIDEO: Válka jako videohra. Ukrajinský dron přistál přímo uvnitř ruského vozidla
DRONY NA UKRAJINĚ
Ve válce na Ukrajině hrají stále větší roli takzvané FPV drony - malé, levné, bezpilotní letouny, které jsou naváděny k cíli pomocí gamepadu a komerčně dostupných brýlí pro virtuální realitu. Operátor dronu tak na první pohled připomíná spíše hráče videoher než profesionálního vojáka, jeho práce je ale pro obě strany konfliktu nenahraditelná.
Drony, které jsou ovládané z pohledu první osoby (odtud jejich přízvisko FPV, tedy first person view) jsou schopné vykonávat úkoly, které jsou pro úspěch na moderním bojišti zcela zásadní. Patří mezi ně zejména monitorování pohybu protivníka a navádění dělostřelecké palby, stroje lze však také osadit výbušnými náložemi a jejich prostřednictvím tak zaútočit na nepřítele přímo.
Zasažení nepřátelských pozic nebo kusu techniky vyžaduje značnou míru dovednosti a jak ukrajinské, tak ruské jednotky se úspěšnými útoky rády chlubí na sociálních sítích. Například tento týden bylo na sociální síti X široce sdíleno video původně zveřejněné ukrajinskou pohraniční stráží, na kterém její příslušník vmanévroval svůj dron přímo do vnitřku ruského nákladního vozu.
FPV jewelers gave a Russian truck a hot meeting #Ukraine #Russia
— Slava Ukraini 🇺🇦 In Ukraine | News, Updates (@Heroiam_Slava) August 30, 2023
Border guards of the Steel Frontier detected an enemy truck heading toward the occupiers' positions. The operator of the FPV drone delivered an explosive "gift" to the truck's body in a jewelry-like manner.… pic.twitter.com/HfsM0veRxC
Velkou výhodou FPV dronů je jejich nízká cena a relativně dobrá dostupnost. Jeden stroj vyjde zhruba na deset tisíc korun. Na rozdíl od komplexních zbraňových systémů, které Ukrajině dodávají vlády západních zemí, jsou si Ukrajinci značnou část těchto dronů schopni opatřit sami, mnohdy i prostřednictvím veřejných sbírek. Jedna z takových občanských iniciativ, která se jmenuje Escadrone, je podle časopisu Forbes schopna sama dodat až 1.500 strojů měsíčně. Podobné sbírky však pro své ozbrojené síly organizují i Rusové, často prostřednictvím populárních pro-válečných kanálů na sociální síti Telegram.