Ztracené tři roky s Petrem Fialou
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VOLBY V NĚMECKU
Americký miliardář Elon Musk se znovu a ještě výrazněji zapojil do německé parlamentní volební kampaně, informuje deník Bild. V článku pro nedělník Welt am ...
Škoda nevyužitého potenciálu nevrátit se ještě k vánočnímu projevu premiéra Petra Fialy. Sázka na lacinou kartu Antibabiš (protože nic jiného už asi Fialova vláda nabídnout nedokáže) pokračuje. Občané byli varováni před „prodavači strachu“. A bylo jim řečeno, že vláda dělá vše pro to, aby Česko bylo ještě úspěšnější zemí. Žádný další plán už zřejmě není. Fiala asi ví, že politicky to půjde přežít dost těžko a že jedinou možností je vyvolat v lidech takový strach z Babiše, že to současné koalici zase hodí. Víme přeci, že potřebuje, aby mu voliči dali další čtyřletý mandát – a on jim pak zařídí platy jako v Německu.
Připomeňme pro pořádek, že poslední průzkum (Median z 21. prosince) přisuzuje opozičnímu ANO 33,5 procenta, samotná ODS má 11 procent (to je vlastně stále docela vysoké číslo – vzhledem k tomu, jak se tato „pravicová“ strana svým voličům za poslední tři roky vysmála do očí). Celá koalice Spolu má (průzkum NMS ze 17. prosince) 13,5 procenta.
Současná vláda hned po vyhraných sněmovních volbách v roce 2021 začala dávat najevo, že její „komunikace“ bude vypadat jinak než ta, na kterou dosud byli občané (a samozřejmě média) zvyklí. Tedy že je konec s komunikováním všeho přes sociální sítě. To byla narážka na to, jakým stylem vláda Andreje Babiše za (dnešním pohledem ještě šílenější) doby covidu sdělovala změny v absurdních protipandemických opatřeních. Samozřejmě, na to se každý logicky uvažující člověk těšil. Jenže ona ta nová „komunikace“ začala záhy vypadat tak, že nebyla vůbec žádná. Autorka komentáře si vzpomíná, jak se ministra financí Zbyňka Stanjury v prosinci 2021 tázala, jak tedy ta nová komunikace bude vypadat. A Stanjura řekl, že „takhle“. A měl pravdu, dodrželi to.
Je to nepopulární názor, ale je možné, že mnoho bývalých voličů současné koalice se v ní natolik zklamalo, že zklamání postupně přešlo do určité letargie. A rezignace provázené myšlenkami, že návrat Babiše a hnutí ANO do vlády už je jim vlastně jedno. Nechtějí ho, ale rozhodně nechtějí pokračování toho, co je „tam“ teď. S tím ti, kteří šli k volbám v roce 2021 a chtěli změnu, nepočítali.
To, že současná vláda zvládla přijít s alespoň nějakou důchodovou reformou a protlačila ji oběma komorami parlamentu, je opravdu asi jediný její počin, za který je možné ji v domácí politice chválit. Demografický vývoj je tak jako tak neúprosný, úplný náraz celého důchodového systému se tím ale trochu oddálí.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda zjistila, že bez uhlí nastanou výpadky elektřiny. Vyvlastňování je znovu na stole
Než koalice v květnu 2023 představila svůj slavný konsolidační balíček, který měl uzdravovat veřejné finance, předcházelo tomu dlouhé období, kdy vláda (přesněji hlavně ODS) slibovala, že nezvýší daně. To byl rovněž slib z programového prohlášení. Stejně tak slibovala, že zarazí nesmyslný tok státních dotací, což se nestalo. A opět jsme u komunikace. Občané se až při nekonečně dlouhém představování všech změn a opatření dozvěděli, že se zvednou téměř všechny daně, přímé i nepřímé. Vyzdvihněme ještě větší progresi, znovuzavedení povinného nemocenského pojištění u zaměstnanců, zvýšení daně z nemovitosti a rekordní zvýšení odvodů pro živnostníky. Tři roky po sobě o tisícovku vyšší odvody na sociální pojištění. Není snad nic absurdnějšího, čeho by se mohla dopustit „pravicová“ a propodnikatelská“ ODS.
Premiérovi poradci mu tentokrát asi zakázali zmiňovat, že za pár let dožene Němce s jejich platy. Zato Fiala vítězně prohlásil, že nám konečně vzrostly reálné mzdy. Prý o pět procent, což nedává smysl, protože rok ještě ani neskončil a odhaduje se růst kolem 4 procent. Vládní předseda už ovšem nezmínil, že za jeho vlády brutálně poklesla životní úroveň (byli jsme na špici mezi zeměmi OECD), protože tu lidé rekordně zchudli z důvodu dva roky trvajícího klesání reálných mezd. Za poslední tři roky byl pokles celkově 11,5procentní. Reálné mzdy jsou teď na úrovni roku 2017 a očekává se, že na úroveň, jaká byla ještě před covidem, následovaným dalšími krizemi, se dostanou nejdřív v roce 2026.
Lidem je úplně jedno, kdo za to může. Za této vlády rekordně zchudli a inflace jim „sežrala“ třetinu úspor. Za poslední tři roky totiž inflace kumulativně dosáhla více než třiceti procent. A pocítili to silně. Když jim pak někdo vypráví, jak skvěle jsme se měli a jak úspěšně vláda vládla, nedává to smysl.
ČTĚTE TAKÉ: Větru ani Němci neporučí
Šíleně se vláda stačila zachovat i ke všem investorům. Od investice do ČEZ, nejvýznamnější a nejobchodovanější tuzemské akcie, odradila zavedením windfall tax a umělým snižováním hodnoty společnosti a důvěru v transparentní kapitálové prostředí na dlouho poškodila. Z jakého důvodu chce stát na mimořádné dani vybírat dalších 30 miliard, když už není krize a žádné „nadměrné“ ani „neočekávané“ zisky neexistují? Odpověď chybí.
S ČEZ souvisí i totální nečinnost vlády v energetice, kdy se současný stav a nabíhající evropská zelená opatření stávají neudržitelnými. Proč se ty tři roky nekonalo – a premiér teď balamutí lidi tím, že jsme udělali v energetice „největší kroky za desítky let“? Bývalý ministr průmyslu Jozef Síkela slavně nakoupil ztrátové plynovody Net4Gas. Za ty, respektive za vnitrostátní tranzit plynu těmito plynovody, teď ve formě skryté daně budou platit všichni občané. Pak byl šťastně uklizen do Evropské komise.
Síkelův nástupce Lukáš Vlček přišel na poslední chvíli na konci roku s tzv. lex plyn, který má reagovat na rychlejší výstavbu plynových zdrojů, a do toho opět vrací na stůl vyvlastňování uhelných elektráren, které jejich majitelé budou chtít kvůli ztrátovému provozu zavřít. Proč až teď a proč tak podivným způsobem? Proč vláda neřekne, jak skutečně nahradí 40 procent výroby elektřiny, která u nás pochází z uhlí? Nemluvě o teplu, kde jde o 50 procent. Ve zvráceném evropském systému emisních povolenek (jejichž rozšíření na vytápění a pohonné hmoty, které bude přímo dopadat na občany, současná vláda odsouhlasila) budou elektřina a plyn už stejně jen dražší a dražší. Proč na to premiér v projevu občany nepřipraví?
Lidé už se také mohou podle Fialy těšit na nové jaderné zdroje. Opravdu? Realita je taková, že vláda dosud nebyla schopná transformovat ČEZ a zestátnit minimálně jeho jadernou dceřinou společnost Dukovany II. Aby se vůbec mohlo něco postavit. Opět těsně před koncem roku, na posledním jednání vlády, byl tajně projednán a schválen materiál, který se týká modelu financování nových Dukovan. To je přitom stěžejní informace. Vzhledem k tomu, že to daňový poplatník celé zaplatí, jsou už takové „tajné“ hry opravdu jen trapné.
A mohli bychom pokračovat. Fialův vánoční projev byl výsměch lidem, kteří jeho vládu volili. A zůstal jim jen pocit promarněných tří let.
KOMENTÁŘ
REAKCE NA PROJEV PREMIÉRA