Dcera zavražděného Malcolma X chce žalovat FBI a CIA
SPRAVEDLNOST PO LETECH
Dcera Malcolma X, amerického aktivisty za práva černochů a občanská práva, který byl zavražděn před 58 lety, v úterý oznámila, že kvůli jeho smrti plánuje podat žalobu na Federální úřad pro vyšetřování (FBI), Ústřední zpravodajskou službu (CIA), newyorskou policii a další úřady. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilyasah Shabazzová obvinila různé federální i newyorské úřady z toho, že podvodně ukrývaly důkazy nasvědčující, že „se spikly a provedly plán, jakým byla vražda Malcolma X“.
„Naše rodina celá léta bojuje za to, aby pravda týkající se jeho vraždy vyšla najevo,“ řekla Shabazzová na tiskové konferenci na místě, kdy byl její otec zavražděn. Newyorská policie, FBI ani CIA se k jejím obviněním nevyjádřily.
Shabazzová žádá odškodnění ve výši 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Ona a právník její rodiny Benjamin Crump tvrdí, že k okolnostem smrti Malcolma X se nedávno objevily nové informace. Podle Crumpa za ni mohli vlivní lidé v americké vládě, konkrétně mluvil o někdejším řediteli FBI Johnu Edgaru Hooverovi. „Nejde jen o ty, kdo zmáčkli spoušť, jde o ty, kdo se s nimi spolčili, aby provedli tento podlý čin,“ řekl Crump. Státní úřady podle něho v minulosti infiltrovaly různé organizace zasazující se za lidská práva.
Aktivista s rodným jménem Malcolm Little byl jednou z tváří černošského hnutí za občanská práva. Proslavil se jako mluvčí organizace černošských muslimů Islámský národ, která prosazovala černošský separatismus. Členem skupiny byl více než deset let, ale nakonec se s ní v roce 1964 veřejně rozešel a stal se sunnitským muslimem, kvůli čemuž jej někteří členové Islámského národa měli za zrádce. V únoru 1965 byl Malcolm X ve věku 39 let zastřelen 16 ranami z pistole, když se chystal pronést projev. Ilyasah Shabazzové byly tehdy dva roky a s matkou a sestrami byla na místě, kde se vražda stala.
K jeho vraždě se přiznal člen Islámského národa Talmadge Hayer. V roce 2021 soud v New Yorku zprostil viny další dva muže odsouzené za vraždu aktivisty.