Hlad po nájmech roste, stejně jako jejich ceny. V Praze se o jeden byt uchází i 108 zájemců
BYDLENÍ V ČESKU
Nájemné v České republice nadále roste, přičemž pro mnohé zájemce o bydlení se stává stále větší finanční zátěží. Koncem loňského roku se průměrná cena nájmu za metr čtvereční vyšplhala na 300 korun, což představuje meziroční nárůst o více než šest procent. Nejvíce zdražování pociťují obyvatelé velkých měst, kde v některých lokalitách nájmy vzrostly dokonce o desítky procent. Může za to rostoucí poptávka po nájmech vzhledem k příliš velkým nákladům na pořízení vlastního bydlení.
Pozvolný růst cen posledních let je pryč a realitní portály hlásí nejen rekordní poptávku, ale také výrazné cenové skoky. V některých regionech vzrostly nájmy meziročně o více než 30 procent. V Praze se o jeden byt uchází až 108 zájemců, zatímco v Brně se jedná až o 60 zájemců. Podle odborníků žene ceny nájmů nahoru kombinace vysoké poptávky, drahých hypoték a omezené nabídky bytů. „Mnoho lidí si stále vlastní bydlení jednoduše nemůže dovolit. Kupní ceny sice mírně klesly, ale úrokové sazby zůstávají vysoké, což mnohým znemožňuje získat hypotéku,“ vysvětluje Hendrik Meyer z European Housing Services.
Situaci ovlivňuje i chování majitelů bytů, kteří nastavují ceny podle toho, co jsou lidé ochotni zaplatit. „Majitelé nemovitostí sledují, jak silná je poptávka, a zohledňují také vlastní náklady na financování nebo rekonstrukce. Přesto jsme nečekali, že prosincové ceny budou až tak vysoké,“ dodává Meyer s odkazem na uplynulý rok 2024.
Podle odborníků za tento trend může především špatná dostupnost vlastního bydlení. Již tak rostoucí ceny nemovitostí komplikují ne příliš rychle klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů. „Lidé, kteří si v minulosti plánovali pořídit vlastní byt, nyní na hypotéky jednoduše nedosáhnou. To zvyšuje poptávku po nájmech, což žene ceny nahoru,“ vysvětluje realitní makléř Jakub Žižka z kanceláře RE/MAX Alfa.
EDITORIAL: „To nezvládneme“
Česká republika se tak dlouhodobě řadí mezi země s nejhorší dostupností bydlení na světě. Na pořízení průměrného bytu je potřeba 14,8 ročního platu, zatímco například v sousedním Německu stačí 4,8 ročního platu. Situace je nejkritičtější v Praze, kde tato hodnota dosahuje až 19 ročních platů.
Odborníci upozorňují, že situaci by mohla zlepšit rychlejší výstavba nových bytů, která by pomohla snížit tlak na růst cen. Stavební sektor ale stále naráží na zdlouhavé povolovací procesy a vysoké náklady na nové projekty. Zatím tak nájemní bydlení zůstává čím dál dražší nutností pro ty, kteří si vlastní domov nemohou dovolit, uvádí výzkum projektu Realiťák roku ve spolupráci s portálem Reality.iDNES.cz a CEMAP – cenové mapy.
Portál Bezrealitky uvádí, že ceny nájmů vzrostly meziročně o 17 procent a nyní dosahují průměrných 344 korun za metr čtvereční. Největší zdražení zaznamenaly Olomoucký kraj (+34 procent), Pardubický kraj (+30 procent) a Jihočeský kraj (+25 procent).
SOUVISEJÍCÍ: Byty opět zdražují. Průměrný už stojí přes 13 ročních platů
V absolutních číslech jsou nejdražší Praha a Brno, přičemž nájem běžného pražského bytu o výměře 65m² činí 26 700 korun měsíčně, zatímco v Brně za stejný byt zaplatíte 21 500 korun. Dlouhodobý trend ukazuje, že se v Praze budou běžné nájmy v dohledné době pohybovat kolem 500 korun za metr čtvereční. K růstu cen přispívají i luxusní nájemní projekty, jako například Creditas Pobřežní (36 000 Kč/měsíc za dvoupokojový byt) nebo AFI Home Karlín (31 000 Kč/měsíc), upozorňuje deník E15.
Analytici zároveň předpokládají, že ceny nájmů se budou zvyšovat i v první polovině roku, ale pravděpodobně už ne tak skokově jako dosud. „Očekáváme, že růst bude pokračovat v nižších jednotkách procent. Opakování extrémního skoku z loňského roku ale není vyloučené,“ říká Vít Soural z realitního serveru Flat Zone.
Snižování sazeb hypoték vedlo k růstu zájmu o nové bydlení
Loni se konečně začal zvedat prodej bytů. Jen v Praze se prodalo 7200 bytů v novostavbách, což bylo o 80 procent více než v roce 2023. Téměř čtvrtina z nich se prodala v Praze 9. Průměrná nabídková cena nových pražských bytů činila na konci roku 163 203 korun za metr čtvereční, meziročně o sedm procent více. Prodejní cena byla o zhruba 6000 korun nižší, přesto za rok vzrostla o desetinu. V obou případech ceny překonaly historické maximum, uvádí analýza developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema.
V krajích se v roce 2024 celkem prodalo 9256 bytů, meziročně o 60 procent více. V posledním čtvrtletí se v regionech prodalo 2207 nových bytů, meziročně o 45 procent více. Mezičtvrtletně prodeje vzrostly o necelých 14,6 procenta, v konkrétních hodnotách tedy o 281 bytů více. Nejvíce se jich prodalo v Jihomoravském a Středočeském kraji. Průměrná cena v krajích je 101 738 korun za metr čtvereční, meziročně o čtyři procenta více.
Banky a stavební spořitelny v Česku loni poskytly podle odhadu úvěry na financování bydlení za 305 miliard korun, o 135 miliard více než v roce 2023. Objem hypoték činil 256 miliard korun po předloňských 137 miliardách. Objem úvěrů ze stavebního spoření stoupl o 16 miliard na 49 miliard korun, oznámil generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB stavební spořitelny Martin Vašek. "Česká ekonomika se odrazila ode dna," glosoval rostoucí zájem o financování bydlení.
Hlavním důvodem růstu zájmu o nové bydlení v loňském roce bylo podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala snižování sazeb hypoték. V roce 2024 podle něj objem nových úvěrů meziročně vzrostl o 83 procent a poptávka by tak s dalším očekávaným poklesem sazeb v letošním roce mohla ještě zesílit. Z posledních údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku ledna opět klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,09 procentního bodu na 5,13 procenta. Je tak na nejnižší úrovni od jara 2022.