Přichází rok změn. Co očekávat a čím bude období 2025 přelomové
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Všechno podstatné se letos v Česku odehraje mezi lednem a únorem. Tehdy do americké prezidentské funkce nastoupí Donald Trump a měsíc nato proběhnou parlamentní volby v sousedním Německu, píše o výhledu do nového roku v prvním čísle Týdeníku Echo Bohumil Pečinka.
Proč nejít s davem. „V roce 2024 jsme zaznamenali největší nárůst předplatného: jeho objem se ve srovnání s předchozím rokem zvedl o 40 %. Nepochybně k tomu přispěly i podcasty Echa. Běžně dosahují 50 tisíc zhlédnutí na epizodu, ale někdy 100 i 150 tisíc. Máme radost, že o 12 % roste prodej tištěného týdeníku na stánku, protože tím jde proti všem neblahým trendům, se kterými se tisk potýká. Věřím, že i nadále budeme odvádět práci, která vás bude zajímat, a udržíme si otevřený pohled na svět,“ píše v editorialu Dalibor Balšínek.
„Prvovoliči budou drtivě hlasovat pro pravici.“ Rozhovor s vycházející hvězdou politiky. O Matěji Gregorovi se nově mluví jako o rozeném politikovi a velkém talentu – a říkají to i lidé mimo fanouškovskou obec Motoristů. Na svou kandidátku ho chtěl i Andrej Babiš. Týdeník Respekt varuje, že předseda motoristických mládežníků se svými lidmi se chystají ovládnout univerzity. Na to, že mu je 22 let, už vzbudil dost pozornosti a kontroverzí. Rozhovor s ním vedl Daniel Kaiser.
Hledání třetí ponožky. Je demence budoucnost stárnoucího světa? Syn pomáhá starému otci při oblékání. Podává mu ponožky. „Ale kde je třetí?“ podivuje se otec. Scéna pochází z knihy Starý král ve vyhnanství od rakouského spisovatele Arna Geigera. Autor v knize popisuje péči o svého dementního otce. Třetí ponožka je jedna z výzev, před niž stárnoucí rodiče své děti skutečně mohou stavět. Situaci lze vyřešit dvěma způsoby. Více v textu Terezy Matějčkové.
Ve Vietnamu je to teď velmi tvrdé, říká vězněný disident. Po Ukrajině a Blízkém východě je potencionálním třetím ohniskem napětí jihovýchodní Asie a Pacifik, kde na sebe narážejí americké a čínské zájmy. Pro někoho možná překvapivě americkým spojencem proti Číně je komunistický Vietnam. O lidskoprávní situaci ve Vietnamu a mezinárodním kontextu vypráví vietnamský disident Nguyễn Tiến Trun. Rozhovor vedl Ondřej Šmigol.
Pocit duše po katastrofě. Povodní teprve všechno začíná. V noci z 25. na 26. listopadu roku 1967 došlo v lisabonské oblasti k jedné z nejvíc ničivých evropských povodní 20. století. Zahynulo při ní asi 500–700 lidí. Skutečný počet se nepodařilo zjistit, protože portugalská vláda neštěstí bagatelizovala a mrtvoly byly odplaveny do moře. Šlo o druhou největší přírodní katastrofu po zemětřesení roku 1775. Více v textu Václava Cílka.
Průměr k ničemu není. Debata o strastech ze života překladatelů. Do Salonu Echa přišli překladatelé Viktor Janiš, Ladislav Nagy, Alice Flemrová, Radka Smejkalová a odborník na strojový překlad Ondřej Bojar. Debatu vedl Jakub Peřina.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.