Je hromadné propouštění všední realita? Problém má hlavně průmysl, hlásí rušení tisíců míst
NEZAMĚSTNANOST V ČESKU
Nastaly horší časy a hromadná propouštění jsou všední reality. Myslí si to stínový premiér Karel Havlíček (ANO). Největší problém má podle oslovených ekonomů především průmysl, konkrétně ten zpracovatelských, kde se kvůli nedostatku poptávky ruší tisíce pracovních míst. Samotný nárůst nezaměstnanosti mezi prosincem a lednem je však dán spíše sezónně.
„Horší časy nastaly, o tom není pochyb. Musíme si uvědomit, že jsme průmyslově orientovanou zemí. První a druhý rok této vlády průmysl ještě fungoval. To bylo ale dáno tím, že ještě dojížděl. V minulosti jsme varovali před tím, že jsou vysoké ceny energií, nepředvídatelné investiční prostředí, daňové prostředí a vysoká míra nejistoty,“ uvedl Havlíček
Čísla nezaměstnanosti totiž v lednu poskočila na 4,3 procenta a Havlíček vládu kritizoval, že nedostatečně podporuje průmysl. Zmínil například stavební či zpracovatelský, který klesá už několik měsíců za sebou. „Logicky potom nastává to, že více jak 50 firem ohlásilo hromadné propouštění,“ dodal Havlíček.
PODCAST: Zopakujeme si s Donaldem Trumpem 30. léta minulého století?
Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek pro Echo24 řekl, že vůbec nechce zlehčovat propouštění nebo ztrátu práce, ale pojem „hromadné propouštění“ zní sám o sobě hodně dramaticky. Přitom ve velké firmě stačí propustit z organizačních důvodů 30 lidí a už můžete hovořit o hromadném propouštění. V malé na to stačí už u deset,“ řekl Dufek.
„Ale k věci. Firmy ve zpracovatelském průmyslu poslední dva roky soustavně propouští své zaměstnance v důsledku nízké poptávky na domácím i zahraničním trhu. Nejde o rušení míst v desítkách nebo stovkách, ale v desetitisících. Samozřejmě, část těchto redukcí může jít na vrub technologickému pokroku, ale z větší části půjde spíš o nedostatek objednávek. Ostatně to koresponduje i s klesajícím výkonem průmyslu,“ dodal Dufek s tím, že se dá předpokládat, že trend propouštění v průmyslu bude pokračovat i v letošním roce. „Zatím není patrné žádné zlepšení zakázkové situace u nás ani u našich hlavních obchodních partnerů,“ míní Dufek.
Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila lednová nezaměstnanost žádné drama nepřinesla. „Lednový nárůst míry nezaměstnanosti je v tuzemsku standardním jevem, který souvisí jednak s útlumovou fází sezonních prací v zemědělství či stavebnictví a také s přelomem roku jakožto tradiční příležitostí k neprodloužení či ukončení pracovních poměrů. Letošní leden se tak v historickém srovnání příliš nevymyká, když načasování i intenzita zvýšení nezaměstnanosti přibližně odpovídá tuzemskému normálu,“ uvedl Hradil v komentáři zaslaném redakci.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Plesnivá munice nezabrala, vládu v zahraničí nikdo nebere vážně, říká k neúčasti v Paříži Babiš
To lze přitom podle něj považovat spíše za úspěch vzhledem k neutěšené situaci v průmyslovém sektoru, který se potýká se slabou poptávkou a již delší dobu reportuje úmysl snižovat stavy zaměstnanců. „V tuto chvíli se tedy zdá, že případní propuštění nemají větší potíže nalézat nové uplatnění. Český pracovní trh sice evidentně prochází mírným ochlazením, ovšem spíše než o makroekonomický problém se jedná o návrat k ‚běžnému‘ stavu před rokem 2018, kdy začala několikaletá fáze extrémního přehřívání,“ řekl Hradil s tím, že po loňských 3,8 procentech letos čekáme mírně vyšší nezaměstnanost na úrovni 4,0 procent, což by i nadále mělo stačit na přední příčky na žebříčku nejméně nezaměstnaných zemí Evropské unie.
S Havlíčkem přímo ve vysílání CNN Prima News nesouhlasil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Pan Havlíček a politici hnutí ANO vždy líčí armagedonové černé scénáře. Už jsem to slyšel mnohokrát, že zde bude až 60 procent firem propouštět. Nic z toho se nikdy nenaplnilo,“ řekl Jurečka s tím, že se Česká republika patří do TOP 10 zemí Evropské unie z pohledu ekonomiky a investic.