Praha pod Svobodou: Magistrát slibuje chodníky bez koloběžek, ale i kontroverzní zákon o Airbnb
PLÁNY VEDENÍ PRAHY
Nové vedení Prahy čeká asi tři a půl roku práce před dalšími volbami. Politici si na ně pod dohledem primátora Bohuslava Svobody (ODS) naplánovali několik zásadních projektů jako výstavba metra D, dokončení obou městských okruhů nebo stavbu Vltavské filharmonie. V plánech metropole se ale také najdou sliby jako odstranění všudypřítomných elektrických koloběžek z chodníků, případně regulace Airbnb ve městě.
Pražští politici se v koaliční smlouvě zavázali také k rozvoji železnic a dalších tratí. Mezi nimi figuruje i dlouho vyhlížená dráha na Letiště Václava Havla. „Podporujeme, aby byly všechny úseky železnice z Prahy na letiště v Ruzyni co nejdříve dokončené. Stejně tak podpoříme dostavbu Vyšehradského mostu, stavbu Libeňského přesmyku, zkapacitnění trati do Běchovic, modernizaci trati do Berouna či výstavbu vysokorychlostních tratí a Nového spojení 2,“ slibuje nová rada.
Oblast dopravy má na starosti dosavadní primátor a nový první náměstek Zdeněk Hřib. Ten chce rozvíjet MHD – pokračovat ve stavbě metra D či rozšiřování tramvajových tratí, zaměří se na stavbu parkovišť P+R a zlepšování veřejného prostoru.
Jedním z cílů magistrátu je také „vyčistit“ chodníky, a to tak, že městské samosprávy mají dostat větší pravomoci ve vymáhání pořádku. „Není možné, aby na chodnících parkovala auta, válela se tam komerční sdílená kola či koloběžky a chodec nemohl volně projít,“ argumentuje magistrát.
Trable s Airbnb
Hlavní město dlouhodobě trápili provozovatelé krátkodobého ubytování v centru Prahy, především ti, které zastřešovala firma Airbnb. I v jejich případě chce nové vedení dát více práv do rukou městským částem. „Schválíme moderní zákon pro ubytovací služby v bytech, který bude chránit sousedy proti neslušnému chování hostů. Dáme obcím právo si na svém území určit
vymahatelná pravidla pro tzv. krátkodobé pronájmy,“ plánují noví radní.
Podle kritiků by to ale znamenalo legalizaci dnes nelegálního zneužívání tisícovek bytů pro Airbnb. Pod záminkou vyřešení problémů, jako je hluk, dle nich může dojít k legalizaci a nárůstu byznysu, který je propojen s pražskou bytovou krizí.
„Podle současných zákonů nelze zneužívat místo pro bydlení pro hotelové služby a je pouze potřeba, aby to úřady začaly řešit. Je nutné “pouze” vymáhat současné zákony, nikoli vymýšlet nové,“ uvedl Petr Městecký ze spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy.
Metropolitní plán
Kritizovaným bodem je i chystaný metropolitní plán z dílny náměstka Petra Hlaváčka, některým se totiž nelíbilo, že je příliš vstřícný k velkým developerům. Dalším problémem je, že nové složení si dalo jako závazek plán schválit, třebaže jeho finální podobu teď mají v rukou úředníci magistrátu a Institutu plánování a rozvoje.
„Umím si představit, že bych se jako zastupitelka zavázala k tomu, že budu požadovat např. minimální podíl bydlení v rozvojových územích, nikoli k tomu, že schválím kritizovaný dokument, o kterém teď ani nevím, jak bude vypadat. Koaliční zastupitelé se zavázali k tomu, že schválí zajíce v pytli, který může Prahu výrazně poškodit,” varuje Anna Vinklárková z organizace Arnika.
Podle ní také chybí v oblasti městského či družstevního bydlení konkrétní závazky nebo požadavky na developery a na výstavbu včetně velkých brownfieldů.
Oblast bydlení, sociální a zdravotní má mít na starosti jako náměstkyně Alexandra Udženija (ODS). O finance se za bude starat v pozici radního Zdeněk Kovářík. Náměstkem pro kulturu a cestovní ruch je za TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil. Změnu směřování pražské kultury či personální otřesy nechystá. Zaměří se na opravu divadel, vybudování tanečního domu na Žižkově či umístění Muchovy Slovanské epopeje.