Putin si pozval do Moskvy lídry Afriky. „Západ to chce zhatit,“ stěžuje si Kreml
RUSKO-AFRICKÝ SUMMIT
Moskva obvinila Západ, že se pokouší sabotovat nadcházející rusko-africký summit. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého zejména USA vyvíjí tlak na africké země, aby se schůzky tento týden v Petrohradu neúčastnily. Informovala o tom agentura TASS.
Dvoudenní akce tento čtvrtek a pátek naváže na první rusko-africký summit v roce 2019 a je součástí úsilí Moskvy získat vliv a navázat úzké obchodní vztahy na africkém kontinentu, píše agentura Reuters. Summitu se zúčastní i ruský prezident Vladimir Putin, který by se měl setkat s jednotlivými africkými představiteli a mezi čtyřma očima s nimi jednat o řadě témat včetně zbrojních dohod, bezpečnosti či o dodávkách obilí. Jihoafrická delegace v čele s prezidentem Cyrilem Ramaphosou uvedla, že chce summit využít k prosazení mírového plánu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Účast už dříve potvrdilo 49 afrických delegací, z nichž nejméně polovinu zastupují hlavy států nebo předsedové vlád, oznámila na začátku července ruská diplomacie. Peskov dnes ale uvedl, že Západ se summit pořádaný Ruskem snaží překazit.
„Téměř všechny africké státy byly vystaveny bezprecedentnímu tlaku ze strany USA a činila se i francouzská velvyslanectví na místě, která se společně s dalšími západními zastupitelskými úřady snaží přispět k tomuto úsilí zabránit konání summitu, zabránit africkým státům mít tam své zastoupení,“ uvedl mluvčí Kremlu. Dodal, že Západ „v podstatě neakceptuje svrchované právo afrických států svobodně si určit své partnery“.
Pro Vladimira Putina je nadcházející summit mimo jiné možnost jednat osobně s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou před srpnovým summitem států skupiny Brics. Ruský prezident se tak chce vyhnout možnému zatčení v Jihoafrické republice na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu kvůli válečným zločinům na Ukrajině. Místo Putina, který bude jediná chybějící hlava státu ze skupiny Brics, pojede na setkání s představiteli Číny, JAR, Indie a Brazílie ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruská invaze na Ukrajinu, která trvá již 17 měsíců, je pro africké státy významná v kontextu dodávek obilí, protože obě válčící země jsou jedněmi z největších vývozců obilí na světě. Dodávky jsou důležité pro cenovou stabilitu na trzích a tím i pro boj s hladem v nejchudších zemích.
Rusko nicméně tento měsíc přerušilo svou účast na takzvaných obilných dohodách, které umožňovaly vyvážet obilí z ukrajinských černomořských přístavů. Moskva podle Reuters v souvislosti s tím hovořila o možnosti dodávat levně nebo bezplatně obilí nejchudším africkým zemím, aby nahradilo nedostatkové ukrajinské zemědělské produkty.