Předsedo, nerajzovat, pracovat
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ÚTOK V HRADCI
Policie obvinila šestnáctiletého chlapce z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Ženy podle policie ve čtvrtek ráno zabil nožem. Pro obviněného bude policie ...
Česká republika nedostala pozvání na včerejší večeři vyvolených unijních států – tedy vyvolených z francouzského pohledu. Středovýchodoevropany na ní zastupovali jen Poláci. V Polsku dnes vládne europeistická garnitura, která ani dřív nepohrdla žádnou příležitostí zahrát si part orla a s velkými hráči rokovat nad hlavami středoevropského ptactva (zajímavé je, že tamní konzervativci, kteří jsou dědici národovečtějších proudů meziválečné polské politiky, touto přezíravostí vůči zbytku střední Evropy, taky nám, netrpí).
V Paříži se u prezidenta Macrona vedle špiček aparátu EU sešli: Němci, Italové, Španělé, Nizozemci a Dánové. Hledali jakoby za Evropu odpověď na Trumpa, jehož spolupracovníci v tu samou dobu zahájili v daleké Arábii rozhovory s Ruskem o konci války na Ukrajině a celkovém narovnání vztahů.
U nás téměř okamžitě vyvstala otázka, proč v Paříži není i Petr Fiala. Nebyl tam proto, že ho nepozvali, což střízlivě vzato není nic zvláštního ani skandálního. Fialu nepozvali tak jako dalších dvacet představitelů dvaceti členských států EU. Český premiér ústy své mluvčí věcně zcela správně říká, že další neformální večeře nic neřeší a že lepší by byla konkrétní práce: „Je třeba začít konat. V první řadě revidovat Green Deal ve prospěch posílení konkurenceschopnosti, zásadně omezit byrokracii, důsledně vyhošťovat imigranty, kteří se provinili proti našim zákonům, a investovat do naší obrany a bezpečnosti.“ Je to správně zvolené pořadí a je v dokonalém kontrastu s agendou pařížské večeře. Tam šlo v první řadě o válku na Ukrajině. Při pohledu na seznam účastníků večeře vidíme sestavu „válečníků“. Jsou to vesměs lidé, kteří společně s bývalým americkým prezidentem Bidenem chtěli vyřešení války na bojišti, zatímco Donald Trump jako reálpolitik s Ruskem jedná.
Náš premiér měl donedávna priority poskládané úplně stejně jako účastníci večeře. Historie mu teď škodolibě vrací bezpočet výroků, kdy během našeho předsednictví EU a během celé války na Ukrajině on sám úplně všechno poměřoval ruskou agresí a pochvaloval si, jak ohromně díky tvrdošíjnosti české, díky naší muniční iniciativě, díky jeho rané cestě do Kyjeva.... stoupla prestiž republiky za hranicemi. Téměř celý náš politický a mediální establishment se účastnil hry v této disciplíně – a teď v ní prohrál. Takže se z ní kolektivně odhlásíme a budeme se věnovat obhajobě českých státních zájmů v EU a často proti ní.
Tady není nic naléhavějšího než revize unijního Green Dealu. Můžeme se Fialovi vysmát, že to objevil pozdě, na druhou stranu to nejsou úplně prázdné řeči. Republika zaujala místo mezi státy, které orodují za odklad pokut pro automobilky, což se ví. Tak úplně se neví, že během polského předsednictví EU (trvá do konce června) je naplánován pokus revidovat a optimálně zrušit ETS 2 neboli rozšíření emisních povolenek na topení v domácnostech a tankování do aut. V současnosti je Praha podle insiderů fakticky jediný zcela spolehlivý spojenec Varšavy při tomto důležitém pokusu. Asi za tři týdny se s naší podporou v Polsku chystá jednání, kde proti ETS 2 budou argumentovat některé evropské profesní asociace. Česká vláda, dotlačena okolnostmi a nezájmem bombastického Macrona o český komparz, pozdě, ale přece dělá, co je třeba.