VIDEO: „Green Deal je třeba zcela zničit,“ prohlásil Babiš na akci Patriotů pro Evropu
SETKÁNÍ PATRIOTŮ
V Madridu se v sobotu sešli lídři frakce Evropského parlamentu Patrioti pro Evropu, mimo jiné maďarský premiér Viktor Orbán, šéfka francouzské strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová či místopředseda italské vlády Matteo Salvini. Z českých politiků byl mimo jiné přítomen předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Akci skupiny narušila polonahá aktivistka Femenu, která křičela „už ani jeden ústupek fašismu“, informoval španělská agentura Europa Press.
Babiš v proslovu na akci uvedl, že Patrioti pro Evropu sílí a dostávají se z politické izolace. Odkazoval zejména na šéfa rakouské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla, který se může stát příštím rakouským kancléřem. FPÖ bývá označována za populistickou. Babiš zmínil také Orbána, jehož označil „za spojence amerického prezidenta Donalda Trumpa v Evropě“. Evropa by se podle něho měla vrátit k „ochraně svého území“ a znovu nastolit hranice.
🇨🇿💪🏻 Full speech of @AndrejBabis in the #MakeEuropeGreatAgain Madrid Summit.
— Patriots.eu (@PatriotsEU) February 8, 2025
«This is no longer a debate about climate. This is a fight for survival. The only way is to scrap the Green Deal. Not revise it. Not delay it. Abolish it. The Green Deal must be destroyed entirely». pic.twitter.com/YIPzTSTz3v
Babiš rovněž odsoudil Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal), což je projekt Evropské unie na ochranu klimatu. „Je čas podívat se pravdě do očí. Green Deal je mrtvý… Existuje jediná cesta vpřed: Zrušit Green Deal,“ uvedl Babiš. Odmítl i možnost jakýchkoliv reforem evropského plánu. Kritizoval Brusel, včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, který podle něj není schopen uznat svoji chybu, kvůli čemuž evropské „domácnosti nezvládají platit účty“. Správně podle něj postupuje Trump, který „vrátil Americe zdravý rozum“, když se vrací k ropě, uhlí a plynu.
„Tohle už není debata o klimatu. Je to boj o přežití. Jedinou cestou je zrušit Green Deal. Ne ho revidovat. Ne ho odkládat. Zrušit ho. Green Deal je třeba zcela zničit,“ řekl také. Další čeští politici, kteří se setkání v Madridu zúčastnili, byli šéf Motoristů sobě Petr Macinka, europoslanec za Motoristy Filip Turek a za Přísahu europoslankyně Nikola Bartůšek.
Viktor Orbán ve svém proslovu zase podle agentury MTI vyjádřil přesvědčení, že patrioti jsou těmi, kdo píší budoucnost v USA, Nizozemsku, Itálii, Rakousku a Maďarsku. Česko je podle něj na řadě. „Včera jsme byli heretici, dneska jsme mainstream,“ poznamenal také s tím, že „Trumpovo tornádo“ změnilo svět za pouhých pár týdnů.
Patrioti pro Evropu je nová frakce v Evropském parlamentu, která vznikla 30. června minulého roku. Přešly do ní prakticky všechny strany, které byly dosud v parlamentní skupině Identita a demokracie (ID). V současnosti jsou Patrioti třetím nejsilnějším seskupením v této instituci EU.
Jak šel čas s Green Dealem
Podíváme-li se ale na celý Green Deal od začátku, kdo a kdy tedy co schválil? K zásadním krokům došlo jak za vlády Andreje Babiše tak za současné vlády Petra Fialy. Historie zeleného unijního plánu, tedy Green Dealu, se datuje do roku 2019, kdy ho brzy po svém nástupu do funkce v prosinci představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská rada ho jednomyslně schválila v prosinci 2019. Pro byl právě tehdejší premiér Andrej Babiš, jemuž to jeho kritici často rádi připomínají.
Kdo schválil Green Deal? Andrej Babiš. Kdo schválil Pařížskou dohodu? Andrej Babiš. A klimatický zákon? Babišův ministr Brabec. pic.twitter.com/T0H3ED184Y
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 7, 2025
V polovině ledna 2020 podpořili opatření na ochranu klimatu poslanci Evropského parlamentu jasnou většinou, tedy poměrem hlasů 482 ku 136 (95 europoslanců se zdrželo). Pro hlasovali čeští europoslanci z ANO, TOP 09, Pirátů a Starostů a nezávislých, proti byla ODS, SPD a KSČM. Lidovečtí poslanci se zdrželi.
V prosinci 2020 odsouhlasila Evropská rada cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent oproti roku 1990. S tím opět souhlasil Andrej Babiš. Následně ve stejném měsíci závazek schválili ministři členských států, tedy i Česka, na Radě pro životní prostředí. V červenci 2021 dohodu posvětil Evropský parlament. Tehdy tedy Babišova vláda Green Deal definitivně odsouhlasila. Celé evropské zelené snahy a neustále zdůrazňovaný „boj s klimatickou změnou“ se pak zhmotnily ve známém balíčku Fit for 55 představeném Evropskou komisí v polovině července 2021.
Tento radikální klimatický plán Bruselu je souborem legislativních návrhů, jak cíle zredukovat emise dosáhnout, a je to zjednodušeně páteř celého Green Dealu. V polovině roku 2022 ho v rámci Rady EU podpořily členské státy. Za Česko byla při souhlasu přítomna tehdejší lidovecká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Finální podobu jednotlivých opatření jsme si pak ještě dojednali jakožto předsedající země, k žádnému převratnému zmírnění mnohdy radikálních změn však nedošlo.