Pyrotechnici v Drážďanech zneškodnili bombu z války. Vyklidili kvůli tomu centrum města
BOMBA Z DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
Leteckou bombu z druhé světové války objevenou ve středu v korytě Labe v Drážďanech se dnes pyrotechnikům podařilo zneškodnit. Na síti X o tom informovala saská policie. Kvůli zásahu muselo být evakuováno kolem 10 000 lidí z historického centra saské metropole a jeho bezprostředního okolí. Podle hasičů se při akci nikomu nic nestalo. Lidé se už mohou do evakuační zóny vracet, zneškodněná bomba byla odvezena.
"Bombu v Drážďanech náš tým úspěšně zneškodnil. Uzavřená zóna bude brzy otevřena," uvedla saská policie na síti X krátce po 13:00. Následně informovala, že se lidé mohou vrátit do oblasti označené dříve za evakuační zónu.
Dělníci našli 250kilogramovou britskou leteckou bombu z druhé světové války ve středu ráno při bourání mostu Carolabrücke, který se částečně zřítil v polovině loňského září. Most byl jednou z nejdůležitějších dopravních tepen v saské metropoli. Nikomu se při jeho zřícení nic nestalo, celý zbytek konstrukce ale bude muset být stržen.
Kvůli zásahu pyrotechniků se museli dnes dopoledne evakuovat lidé z rozsáhlé oblasti zahrnující historické jádro Drážďan včetně nejznámějších památek, jako jsou drážďanský zámek, palác Zwinger, Semperova opera či kostel Frauenkirche. Evakuace se týkala také drážďanské radnice, úřadu saské vlády, řady škol, školek a domovů pro seniory. Nouzového ubytování v hale na drážďanském výstavišti využilo podle hasičů zhruba 300 lidí.
Likvidace leteckých pum je v německých městech i 80 let po druhé světové válce relativně běžnou záležitostí. Většinou se je podaří bez větších následků zneškodnit v řádu několika hodin či do druhého dne. Zásahy si ale téměř vždy vynutí evakuaci obyvatel. Dosud největší byla evakuace ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2017, kdy muselo načas domovy opustit 60 000 lidí.
Saská metropole byla za války terčem spojeneckého bombardování, přičemž jenom nálety ve dnech 13. až 15. února 1945 si vyžádaly až 25 000 lidských životů. Velká část drážďanského starého města byla bombardováním zničena a byla později nákladně zrekonstruována. I když má město dost zkušeností s nálezem a likvidováním válečných bomb, byl aktuální případ výjimečný tím, že se dotkl přímo historického jádra města.