Policie nařídila evakuaci rozsáhlé části centra Drážďan. Kvůli nálezu bomby z války
NÁLEZ BOMBY
Kvůli nálezu bomby pod bouraným mostem v centru Drážďan musí být do čtvrtečních 09:00 evakuována rozsáhlá oblast v centru města, která zahrnuje i historické jádro s radnicí, zámkem, palácem Zwinger či kostelem Frauenkirche. V tiskové zprávě to ve středu oznámila saská policie, která na přiložené mapě evakuační oblast přesně vytyčila. V zóně je kromě bytů, úřadů a kanceláří také řada škol, školek a domovů pro důchodce. Noc na dnešek lidé podle policie mohou ještě strávit doma.
Bei Abrissarbeiten an der #Carolabrücke in #Dresden wurde ein verdächtiger Gegenstand gefunden. Es handelt sich augenscheinlich um eine Weltkriegsbombe.
— Polizei Sachsen (@PolizeiSachsen) January 8, 2025
Aktuell sind Teile des Rathenauplatzes und des Terrassenufers gesperrt. Alle Verkehrsmeldungen: https://t.co/tDtU9Gdk08 pic.twitter.com/4RnwUjO8ux
Poté co byla na bouraném mostě Carolabrücke nalezena bomba z druhé světové války, saská policie vydala informace k evakuaci na svém webu. Oblast evakuace se rozprostírá mezi místy: Albertplatz, Palaisplatz, Bernhard-von-Lindenau-Platz, Postplatz, Dippoldiswalder Platz, Georgplatz, Marschnerstrasse a Weintraubenstrasse.
Budou uzavřeny všechny vjezdy do vyznačené oblasti a tím i dopravní cesty v okolí. Mimo jiné budou uzavřeny také Augustův most a Albertův most sousedící s mostem Carola. „Žádáme obyvatele, hosty a podniky ve vyznačeném území, aby opustili oblast do čtvrtečních 9:00,“ uvedla saská policie na webu i v příspěvku na síti X.
🚨+++ UPDATE zum Fund der Weltkriegsbombe in Dresden +++
— Polizei Sachsen (@PolizeiSachsen) January 8, 2025
Evakuierungsbereich steht fest! Anwohnerinnen und Anwohner, Gäste und Gewerbetreibende des Bereiches werden gebeten den Bereich bis Donnerstag, 9:00 Uhr zu verlassen.
Es werden im Verlauf des Morgens alle Zufahrten und… pic.twitter.com/XkqlDlfbr4
Část mostu Carolabrücke, jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen v saské metropoli, se zřítila v polovině loňského září. Nikomu se přitom nic nestalo. Most ale bude muset být zcela stržen. Dělníci na 250kilogramovou bombu narazili pod mostem v korytu Labe, když jej právě kvůli demolici Carolabrücke prohlubovali, uvedl podle Frankfurter Allgemeine Zeitung policejní mluvčí.
Bei Abrissarbeiten Blindgänger gefunden...https://t.co/5pbtjuqf9o
— Bert Walther (@Bertmwalther) January 8, 2025
Offenbar handelt es sich um einen Blindgänger aus dem Zweiten Weltkrieg: Bei Arbeiten an der teilweise eingestürzten Carolabrücke ist eine Bombe gefunden worden. Die Polizei hat Kampfmittelexperten alarmiert. https://t.co/kfxMwEpVdH
— DER SPIEGEL (@derspiegel) January 8, 2025
Policie nechala nejprve z preventivních důvodů uzavřít část nábřežní ulice Terrassenufer. Pyrotechnici nejprve prověřovali, zda lze bombu bezpečně odvézt na střelnici, kde taková zařízení odpalují. Nakonec dospěli k závěru, že ji budou muset zneškodnit na místě. Odpoledne uvedla, že kvůli zneškodnění bomby bude nutné do čtvrtečních 09:00 evakuovat oblast v okruhu jednoho kilometru, a zveřejnila podrobnou mapu uzávěry. Z ní vyplývá, že evakuace se dotkne radnice, úřadu saské vlády, zámku, paláce Zwinger, Semperovy opery či kostela Frauenkirche, ale také značné části Nového Města na druhé straně řeky a západní části obytné čtvrti Pirnaische Vorstadt. Uzavřeny budou také dva centrální mosty – Augustusbrücke a Albertbrücke.
Úřady uvedly, že středeční noc budou moci lidé ještě strávit doma, po deváté hodině ale začnou pyrotechnici se zneškodňováním bomby. List Sächsiche Zeitung napsal, že řada lidí začala opouštět své byty už ve středu odpoledne, přičemž noc chtějí strávit u známých či příbuzných v bytech mimo evakuační zónu. Nouzové ubytování bude podle saské policie zřízeno na drážďanském výstavišti. Přístupné bude od 07:00 a s centrem ho od čtvrtečního brzkého rána bude spojovat kyvadlová doprava.
Likvidace leteckých pum je v německých městech i 80 let po druhé světové válce relativně běžnou záležitostí. Většinou se je podaří bez větších následků zneškodnit v řádu několika hodin či do druhého dne. Zásahy si ale téměř vždy vynutí evakuaci obyvatel. Například v květnu 2021 trvalo zneškodnění bomby v obytné oblasti Frankfurtu nad Mohanem téměř celý den. Ve stejném městě muselo v září 2017 dočasně opustit své domovy více než 60.000 obyvatel, což byla největší evakuace v německých poválečných dějinách, domů se lidé mohli vrátit až poté, co pyrotechnici odstranili tři roznětky více než tunové pumy. Při likvidaci 250kilogramové bomby v Hamburku v lednu 2016 se zase pyrotechnici museli vypořádat s poškozenou chemickou roznětkou, kterou nakonec odstranili s pomocí vysokotlaké vodní řezačky.
Saská metropole byla za války terčem spojeneckého bombardování, přičemž jenom nálety ve dnech 13. až 15. února 1945 si vyžádaly až 25.000 lidských životů. Velká část drážďanského starého města byla bombardováním zničena.