Přežila vraždění Hamásu. „Vlastní máma mě nepoznala.“ Unikátní svědectví
Rafaela Treistmanová přežila masakr spáchaný teroristy z Hamásu 7. října 2023 na jihu Izraele. O té doby působí jako mluvčí přeživších z festivalu Nova. Praha je první město mimo Izrael, kde vyprávěla svůj příběh. Její unikátní svědectví přináší nové vydání Týdeníku Echo. V dvojčísle o 92 stranách najdete i rozhovor s americkým ekonomem Jeffreyem Sachsem a speciál věnovaný karlovarskému filmovému festivalu.
„Hrozí jaderná zkáza. Přestaňme se chovat jako děti.“ Jeffrey Sachs o Ukrajině, Rusku a USA. Stále častěji se mluví o riziku třetí světové války, v niž by mohl přerůst rusko-ukrajinský (a americký) konflikt. Asi nejznámější hlas, který dnes na Západě varuje před jaderným armagedonem, patří Jeffreymu Sachsovi. Americký profesor ekonomie se 35 let pohybuje mezi akademickou sférou, diplomacií a mezinárodní politikou, velkou měrou ve východní a střední Evropě. Rozhovor s ním pořídil Daniel Kaiser.
Rozvrat střední třídy jako cíl. Co se děje s životní úrovní Čechů. Budeme-li se ptát ne na to, zda jsou Češi ohroženi chudobou, ale zda zchudli, odpověď je, že ano. A zchudli opravdu výrazně. Za poslední tři roky inflace kumulativně dosáhla více než třiceti procent. O tolik nám narostla cenová hladina a o tolik z hodnoty svých úspor domácnosti v Česku přišly. Téměř o třetinu. Více v komentáři Markéty Malé.
O patologii naší mysli. Nebezpečný konzervatismus, nevábný liberalismus. Vychyluje se Evropa doprava? Dokonce se stává konzervativní? Takto laděné otázky lze zaznamenat stále častěji. Dosud směřovala starost především do Polska či Maďarska, po evropských volbách ovládla mnohé veřejné debaty i jinde. Má jednu chybu: podsouvá, že být pravicový nebo konzervativní je společensky nebezpečné, případně charakterové selhání. Více v eseji Terezy Matějčkové.
„Lidství vrcholí v ženě po klimakteriu.“ Pověry kolem žen. Je matrona nadmuž? V Salonu tentokrát diskutovaly spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, šéfredaktorka časopisu Harper’s Bazaar Nora Grundová, spisovatelka a psycholožka Iva Hadj Moussa, senátorka a právnička Daniela Kovářová a politička a marketérka Gabriela Sedláčková.
Z vyděděnců znovu vítězi. Prokletí Němců změnil bernský zázrak. Pro Němce má fotbal speciální příchuť. Po druhé světové válce bylo Německo okupovanou zemí a oni světovými vyvrheli. Hlásit se k národu a jeho tradicím připomínalo nacismus. Národ, který byl v roce 1945 drtivě poražen a rozdělen, našel nové vyjádření své identity ve fotbale, což mu ztělesnily pojmy jako „Die Mannschaft“ a „bernský zázrak“. O co šlo? Více v textu Bohumila Pečinky.
„Chtěl jsem se stát vekslákem s filmem.“ Režisér Martinec zabojuje o hlavní cenu MFFKV. Do hlavní soutěže karlovarského festivalu se dostal film Mord, který se odehrává během venkovské zabijačky v Krnově. Debut mladého režiséra Adama Martince, který vznikal jako jeho absolventský snímek na pražské FAMU, využívá ojedinělé severomoravské atmosféry a tamních neherců. Rozhovor pořídil Viktor Horák.
Co stojí za vidění ve Varech: výběr nejlepších filmů den po dni. Co stojí za vidění na 58. MFF Karlovy Vary? Přinášíme průvodce programem, výběr toho nejlepšího pěkně den po dni. Připravil ho Jakub Peřina.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.