Inflace v Maďarsku zrychlila na 5,5 procenta. Orbánova vláda zvažuje, že opráší cenový strop
INFLACE V MAĎARSKU
Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v lednu zrychlil na 5,5 procenta z prosincových 4,6 procenta. Inflace se tak nacházela na nejvyšší úrovni od konce roku 2023. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil maďarský statistický úřad. Nárůst inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Bloomberg lednovou inflaci odhadovali na 4,8 procenta. Vláda již v pondělí signalizovala, že by mohla zvážit obnovení cenových stropů.
Ceny potravin v lednu meziročně vzrostly o šest procent, zejména kvůli výraznému zdražení mouky, mléka a vajec. Ceny služeb se zvýšily o 8,5 procenta, ceny motorových paliv vzrostly o 11,8 procenta.
Vzestup inflace je špatnou zprávou pro maďarského premiéra Viktora Orbána, který už dříve vyhlásil vítězství nad inflací. Ta se v Maďarsku předloni v lednu vyšplhala až na 25,7 procenta, což bylo maximum od roku 1996. Loni v září sestoupila na tři procenta a byla nejnižší od ledna 2021. Od té doby však opět roste.
Maďarská centrální banka předpověděla, že nynější vzestup inflace dosáhne v lednu vrcholu a následně bude růst cen zpomalovat. Nejnovější údaje však podtrhují obavy, že inflace by se mohla ustálit na vyšších úrovních, než se dříve očekávalo, píše Bloomberg.
V Maďarsku se budou příští rok na jaře konat parlamentní volby a Orbánova strana Fidesz v poslední době podle některých průzkumů ztrácí na popularitě. Ministr hospodářství Márton Nagy už v pondělí signalizoval, že vláda by mohla zvážit obnovení cenových stropů, které dříve zavedla u potravin či pohonných hmot. "Vysoká inflace u potravin je nepřijatelná, vláda je připravena využít všech nástrojů k ochraně rodin," uvedl ministr po zveřejnění údajů o inflaci.
Český statistický úřad (ČSÚ) minulý týden ve svém předběžném odhadu oznámil, že v České republice spotřebitelské ceny v březnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta. Inflace tak zpomalila z prosincových tří procent.