USA schválily lék na zpomalení Alzheimerovy choroby. Vhodní pacienti budou vybráni po sérii vyšetření
ALZHEIMEROVA CHOROBA
Spojené státy schválily průlomový lék na zpomalení průběhu Alzheimerovy choroby. K léku se pacietni dostanou až po sérii vyšetření, i tak je o něj ale již nyní velký zájem. Pacienti, kteří o lék Leqembi mají zájem ale mohou čekat až několik měsíců. Ti, co zájem nemají se většinou obávají nežádoucích vedlejších účinků, mezi které patří například otok a krvácení do mozku, informuje o tom agentura Bloomberg.
Cena za roční léčbu lékem Leqembi by měla stát zhruba 26 500 dolarů (více než 560 000 korun), informuje web CBS News. Senioři nad 65 let, kteří mají zdravotní pojištění Medicare by měli doplácet pouze 20 procent celkové částky léčby. Se snadnějším financováním léku se ale pojí i jeho delší doba dodání. Zatímco někteří lékaři jsou skeptičtí, zejména kvůli vedlejším účinkům, jiní inovaci v léčbě Alzheimerovy choroby vítají.
"Je to převratná novinka, po které mohou následovat další, lepší léky," řekla například Anna Nordvigová, neuroložka z programu Alzheimerovy choroby a poruch paměti New York-Presbyterian a Weill Cornell Medicine. Ředitel centra pro Alzheimerovu chorobu při Kolumbijské univerzitě Lawrence Honig uvedl, že se zdá, že zájem o lék je velký. Specialisté na demenci z Irving Medical Center při Kolumbijské univerzitě prý denně obdrží několik telefonátů ohledně léku Leqembi.
Lékaři z klinik z jiných koutů Spojených států tvrdí, že se k používání léku jejich centra pro léčbu Alzheimerovy choroby dostanou nejdříve na podzim. Většina z nich totiž před rozsáhlejším podáváním léku pacientům hodlá Leqembi otestovat. Podle analytiků by lék Leqembi mohlo do konce roku užívat zhruba 3000 pacientů.
O tom, že bude jednou z nich sní 74letá Betsy Grovesová, která trpí Alzheimerovou chorobou v raném stádiu. Očekává, že lék dostane předepsaný od svého neurologa při další návštěvě. Vedlejších účinků se podle svých slov nijak zvlášť neobává.
Naopak pacienti Centra pro léčbu paměti a Alzheimerovy choroby při Johns Hopkins Medicine v Baltimoru jsou podle ředitele kliniky velmi skeptičtí. "Naši pacienti říkají: Nejsme ohromeni přínosem a obáváme se rizika," uvedl Lyketsos. Zatím se podle něj většina vhodných pacientů rozhoduje přípravek Leqembi neužívat.
Vhodnost pacientů pro lék Leqembi se určuje po podstoupení kognitivních a funkčních testů a po specializovaném vyšetření mozku. Přibližně během prvních šesti měsíců léčby pak budou muset podstoupit další tři vyšetření magnetickou rezonancí, aby se sledovaly první známky vedlejších účinků. Americký lékový úřad také doporučuje testování genu zvaného APOE4, který by mohl signalizovat mnohem větší riziko otoku mozku nebo krvácení.