VIDEO: Jak ruský ambasador balamutil prezidenta USA. Křest knihy

Křest knihy Edice Echo

VIDEO: Jak ruský ambasador balamutil prezidenta USA. Křest knihyVideo uvnitř
Autor knihy Podívám se na to ráno Tomáš Smetánka a editor Týdeníku Echo Jaromír Slomek na křtu Foto:

Foto: Jan Zatorsky

17
Domov
Echo24
Sdílet:

Šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek pokřtil ve středu odpoledne v prodejně Českého rozhlasu společně s autorem Tomášem Smetánkou novou knihu s názvem Podívám se na to ráno, která vyšla jako vůbec první v rámci knižní Edice Echo. Publikace mapuje události okupace Československa v srpnu 1968 optikou Spojených států amerických. Autor knihy a editor Echa při křtu sehráli scénku z nejvyšších pater světové politiky.

Kniha je založena na dokumentech amerického ministerstva zahraničí vydaných mezi prosincem 1967 a zářím 1968. „Náhodou jsem na ně narazil a zaujaly mě natolik, že jsem si řekl, že by se na ně mělo podívat více lidí. Aby si to přečetli i česky,“ řekl na křtu Smetánka, který texty poprvé přeložil a opatřil komentářem. Některé z nich popisují například váhavý postoj USA k invazi vojsk Varšavské smlouvy, k níž došlo o několik týdnů později. Ukázku z knihy si můžete přečíst na konci článku.

Novou knihu Podívám se na to ráno je možné si objednat zde.

Šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek přítomným řekl, že je rád, že se akci podařilo uspořádat v budově rozhlasu. „Myslím si, že je to správné, protože si teď připomínáme výročí okupace,“ pravil na úvod. Kromě něj a Smetánky se křtu knihy, jemuž přihlíželo několik desítek lidí včetně redaktorů Echo24, zúčastnil i editor Týdeníku Echo Jaromír Slomek. Ten se na publikaci také podílel. Oděn do rubášky v ruském stylu společně s autorem sehrál krátkou divadelní scénku z předvečera vpádu vojsk do tehdejšího Československa. Jaromír Slomek během ní ztvárnil roli sovětského velvyslance v USA Anatolije Dobrynina, který o invazi informuje amerického prezidenta L. B. Johnsona, a Tomáš Smetánka šéfa Bílého domu.

Z hlediska aktuálního 50. výročí 21. srpna 1968 stojí za povšimnutí, jakým způsobem byl o agresi informován prezident USA. Anatolij Dobrynin, velvyslanec SSSR ve Washingtonu, se s L. B. Johnsonem setkává 20. srpna večer. Nejprve s ním nezávazně tlachá, potom pronese: „A teď, pane prezidente, mám naléhavou instrukci od své vlády, abych vás informoval o vážné záležitosti. Přečtu to.“ Nahluchlý prezident hosta žádá, aby četl trochu hlasitěji, protože má horší sluch, ale nechce si brát naslouchátko; na letišti v Praze-Ruzyni tou dobou právě přistávají dvě sovětská vojenská letadla a několik desítek ozbrojenců, kteří z nich vybíhají, obsazuje hlavní letištní budovy a zahání pryč letištní personál a čekající cestující. Dobrynin čte: „Vláda Sovětského svazu pokládá za nezbytné vás osobně, pane prezidente Johnsone, informovat o následujícím. V souvislosti s dalším zhoršením situace, které způsobilo spiknutí vnějších a vnitřních sil agrese proti existujícímu společenskému řádu v Československu a proti státnosti založené ústavou této země, se vláda Československé socialistické republiky obrátila na spojenecké státy včetně Sovětského svazu se žádostí o poskytnutí přímé pomoci včetně pomoci vojenských sil.“

Na lež o vládní žádosti nedovede prezident pohotově reagovat. Československý rozhlas vysílá tou dobou upozornění, aby posluchači nevypínali přijímače, probudili své sousedy a vyčkali důležité informace. Prezident Johnson v tu chvíli už ví o trochu víc a říká: „Rád bych si to vzal a přečetl a prostudoval a velmi oceňuji, že jste mi to přinesl, podívám se na to ráno s ministrem Ruskem a ozveme se vám.“

Čtěte také: Edice Echo: Reakce prezidenta USA na okupaci ČSSR? Chabá, nezřetelná, vyhýbavá

Edice Echo: Váhání USA nechalo Moskvě pro Československo volné ruce

Edice Echo: Jak v USA předvídali události v ČSSR. Svobodu trefili, s Dubčekem byli mimo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články