Zelené skupiny nechtějí podporu pro jádro a plyn. Uprostřed krize ji ženou před soud
PODPORA EU PRO JÁDRO
Ekologické organizace zahájily právní kroky proti Evropské komisi kvůli zařazení jaderné energie a plynu mezi zelené investice, píše evropský online deník EUobserver. Jejich krok přichází v době, kdy se výpadek jaderných bloků ve Francii podepsal na vysoké ceně elektřiny na kontinentu. Evropa se také snaží nahradit dodávky energií z Ruska, které v únoru napadlo Ukrajinu. Pokud by aktivisté u soudu uspěli EU by například nemohla finančně podpořit výstavbu dalších bloků jaderných elektráren.
Podle Greenpeace a dalších neziskových organizací ClientEarth, WWF, Transport & Environment a BUND zařazení plynu a jaderné energie do taxonomie porušuje několik norem EU a Pařížskou dohodu. Vyjmutí jádra z takzvané taxonomie by mimo jiné znemožnilo podporu výstavby dalších bloků českých jaderných elektráren ze strany Bruselu.
„Podporování plynu, fosilního paliva, které je v současné době v centru krize životních nákladů v celém bloku, podkopává základní cíle EU, jimiž je dosažení čistší, levnější a bezpečnější energie,“ uvedl mluvčí jménem všech organizací.
Na případu pracuje německá právnička Roda Verheyenová jejíž specializací je enviromentální a mezinárodní právo. Verheyenová tvrdí, že zahrnutí jaderné energie a plynu mezi "zelené zdroje" je v rozporu se skutečným nařízením EU o taxonomii. „Zařazení jaderné energetiky nedává smysl na žádné úrovni“ a „zjevně se jedná také o nevědecký způsob definování typů plynových projektů,“ uvedla pro EUobserver.
Soudní řízení může trvat až do konce roku 2023, proto je pravděpodobné, že taxonomie EU vstoupí v platnost dříve, než soud vydá rozhodnutí.
Komise má nyní čas do února, aby na argumenty Greenpeace a dalších nevládních organizací odpověděla. Pokud v taxonomii ponechá zelené označení pro plynové a jaderné projekty v současné podobě, skupiny se obrátí na Evropský soudní dvůr, píše EUobserver.
„Zelené označování fosilního plynu a jádra bylo od počátku politicky motivované, ale to Evropské komisi u soudu nepomůže,“ řekla Ariadna Rodrigo, pracovnice kampaně Greenpeace.
Taxonomie vyvolala nespokojenost i mezi některými zeměmi EU. Ty slíbily, že budou výkonnou moc EU kvůli zařazení plynu a jádra do taxonomie žalovat. Očekává se, že Rakousko zahájí právní kroky. „Určitě k tomu dojde,“ řekl rakouský úředník serveru EUobserver.