Musíme si vysvětlit některá slovíčka, řekl Babiš po setkání s Filipem a Hamáčkem
jednání o vládě
- čtk,
Premiér Andrej Babiš po průhonické schůzce s Janem Hamáčkem (ČSSD) a Vojtěchem Filipem (KSČM) uvedl, že neví, zda bude nutné měnit koaliční smlouvy s ohledem na požadavky KSČM. Ta se ohradila proti navyšování české účasti v zahraničních vojenských misích. Podle něj si na setkání vyměnili informace, ale k žádnému závěru nedospěli. O dalším postupu se se Babiš musí „poradit doma“.
„Tím nemyslím s manželkou, ale v rámci hnutí ANO,“ vysvětloval Babiš. Požadavky KSČM podle něj nejsou zásadní problém. „Je to o formulačních záležitostech,“ uvedl. Důležitější je podle něj to, jak se ke společné vládě v pátek postaví předsednictvo ČSSD.
Jan Hamáček po jednání řekl, že nelze měnit či změkčovat závazky, které máme ke spojencům. Šéf ČSSD se na jednání Andreje Babiše a Vojtěcha Filipa objevil neočekávaně. O účasti Hamáčka na schůzce, která se krátce před začátkem přesunula ze Strakovy akademie do Průhonic, žádná ze stran předem neinformovala.
KSČM v minulých dnech avizovala, že nepodpoří koaliční kabinet ANO a ČSSD, pokud bude chtít rozšiřovat české vojenské mise v zahraničí. Filip před jednáním novinářům řekl, že od Babiše bude chtít změny v programovém prohlášení.
„KSČM nebude souhlasit s žádnou misí, která nemá podporu Rady bezpečnosti OSN, protože KSČM si nepřeje aby Česká republika byla státem, který porušuje mezinárodní právo,“ avizoval před schůzkou předseda komunistů. Dodal, že na nalezení shody mají ANO a KSČM čas do zveřejnění výsledků vnitrostranického referenda ČSSD o vstupu do koalice s ANO. Sociální demokraté chtějí rozhodnout do 15. června.
Komunisté již v sobotu uvedli, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM vzniku kabinetu nepomůže. Návrh programového prohlášení, na němž se shodly vyjednávací týmy ANO a sociálních demokratů, nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce.
Sociální demokraté se k požadavkům komunistů ohledně vojenských misí nevyjádřili. Hamáček poznamenal, že odpovědnost za vyjednávání s KSČM je odpovědností ANO. Zástupci sociálních demokratů podle něj byli na jednáních s ANO ujišťováni, že veškeré otázky týkající se programového prohlášení byly s KSČM vyřešeny.
ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců. Aby jejich případný koaliční kabinet získal důvěru, musel by se opírat o hlasy 15 komunistických poslanců. KSČM ale také uvedla, že o toleranci rozhodne až po skončení vnitrostranického referenda v ČSSD.