1 Setkání v Římě

Salvini chystá velkosjezd nacionalistů. Měl by také poslat zdravici na sjezd SPD

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Italský vicepremiér a šéf euroskeptické Ligy Matteo Salvini plánuje před květnovými volbami do Evropského parlamentu uspořádat v Římě obří mítink evropských nacionalistických stran. Řekl to v pátek po setkání s šéfkou francouzského krajně pravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penovou. Salvini dlouhodobě usiluje o vytvoření uskupení nacionalistických stran napříč unijními zeměmi, nepodařilo se mu ale přesvědčit některé klíčové představitele euroskeptických stran jako jsou Viktor Orbán nebo Jaroslaw Kaczyński.

„Připravujeme v květnu v Itálii velkou událost pro Evropu budoucích 30 let, pozval jsem všechna evropská hnutí, která jsou alternativou k vládě socialistů a Evropské lidové strany z posledních let,“ řekl v Paříži Salvini. Podle něj by měli dorazit zástupci takových hnutí z 15 až 20 zemí. Konkrétní strany ale nejmenoval.

Už loni Salvini s Le Penovou představili společnou koalici pro volby do Evropského parlamentu, kterou pojmenovali Fronta svobody. Salvini se pak pokoušel přesvědčit další lídry podobně zaměřených stran, aby do aliance euroskeptiků vstoupili, ale příliš mnoho úspěchů neměl. Zástupci polské polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) v pátek definitivně oznámili, že se Salvinim spolupracovat nehodlají.

Italský vicepremiér tento týden oznámil, že v pondělí v Římě jako předseda Ligy oficiálně zahájí kampaň před evropskými volbami. I přes jeho snahu navázat kontakty v podobně zaměřených uskupeních v dalších zemích EU ale jeho pozvání na zahájení kampaně přijaly pouze tři strany – Alternativa pro Německo (AfD), populistická a protiimigrační Strana Finů a protiimigrační Dánská lidová strana (DPP).

Pozvánku na zahájení kampaně Ligy dostala i česká SPD. Její předseda Tomio Okamura ani místopředseda Radim Fiala se ale akce nemohou zúčastnit, protože mají dlouhodobě naplánovaný jiný program, který nebylo možné přeložit, řekl ČTK Okamura. Salvini by podle něj ale měl poslat zdravici na plánovaný pražský mítink SPD před evropskými volbami na konci dubna.

Čtěte také: To není vstupenka do lunaparku, odmítl Salvini udělit občanství dětem z hořícího autobusu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.