Němci varují: Houby jsou i 32 let od Černobylu silně radioaktivní

Radioaktivní houby

Němci varují: Houby jsou i 32 let od Černobylu silně radioaktivníAKTUALIZOVÁNO
Lišák zprohýbaný Foto:

Foto:

Archenzo

 - Wikimedia Commons

1
Panorama
Sdílet:

Houby v Německu jsou stále silně radioaktivní, uvedl tento týden německý úřad pro radiační ochranu (Bundesamt für Strahlenschutz). Ten vydal varování pro houbaře s tím, že se jedná o houby v některých oblastech Bavorska, které sousedí s Českou republikou, a okolí Donaumoosu nedaleko od Ingolstadtu. Způsobeno to je podle odborníků povahou lesní půdy, informuje server Stern.

Podle spolkového úřadu pro radiační ochranu se v houbách nalezl vysoký podíl cesia z Černobylu. Nejvyšší míru - tedy 137 gramů cesia nalezli odborníci v houbách v jednom z bavorských lesů, tedy ve spolkové zemi, která bezprostředně sousedí s Českou republikou. Jednalo se například o lišáka zprohýbaného nebo šťavnatku oranžovou.

Vysoký obsah radioaktivity v houbách nalezených v Německu je podle úřadu způsoben povahou půdy. Lesní půdy se totiž výrazně liší od těch zemědělských.

Informace z Německa přicházejí v době, kdy část Evropy včetně České republiky skropil vydatný déšť a s oteplením na začátku nadcházejícího týdne se očekává další růst hub.

Už v minulosti vyšlo najevo, že se na česko-bavorském pomezí vyskytují radioaktivní divočáci, jejichž maso se muselo nechat testovat. „Zjišťujeme, že divoká prasata z této oblasti jsou kontaminovaná nad hodnotu 600 becquerelů, což byla hodnota, která byla celoevropsky daná jako rozhodovací limit pro poživatelnost a nepoživatelnost,“ potvrdil v roce 2017 serveru irozhlas.cz vedoucí oddělení bezpečnosti potravin Státní veterinární správy Jiří Drápal.

Příčinou radioaktivního masa je také houba, konkrétně jelenka obecná. Ta sice roste pod zemí, divoká prasata ji však dokáží vycítit a rádi ji konzumují. Jelenka však dokáže akumulovat výrazné množství cesia, které se na území Evropy vyskytuje od havárie jaderné elektrárny Černobyl.

Češi patří k houbařským velmocím

Češi loni nasbírali lesní plody za 6,6 miliardy korun, meziročně se hodnota zvedla o 1,6 miliardy korun. Celkově lidé nasbírali 41 300 tun lesních plodů, v porovnání s rokem 2016 to bylo o 7500 tun více. Mezi nejčastěji sbírané plody patří houby, borůvky, maliny a ostružiny. Na jednu domácnost připadlo téměř deset kilogramů plodů, z toho 6,7 kilogramu hub. Houby v České republice sbírá 67 % lidí. Vyplývá to z informací portálu ministerstva zemědělství eagri.cz.

Čtěte také: Poláci se nevzdávají nároku na válečné reparace. Podle Dudy jde o otázku pravdy a odpovědnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články