Propad o 2,2 %. Česká ekonomika čtvrtletně klesla nejvíce od krize v roce 2009
ČESKÁ EKONOMIKA
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který v pátek Český statistický úřad. Pokles je podle statistiků nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.
„Kromě významného snížení zahraniční poptávky se propadly i podnikové investice a negativní vývoj ekonomiky byl ovlivněn také nižší spotřebou domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda s Kermietem souhlasí a dodává, že ještě závažnější je však pokles mezičtvrtletního HDP v letošním prvním čtvrtletí, který činí 3,6 procenta. „Je tak hlubší než konsensuální předpoklad trhu, odpovídající poklesu o 3,4 procenta. Co hůř, jedná se o nejvýraznější mezičtvrtletní propad tuzemské ekonomiky minimálně od roku 1996,“ uvedl Kovanda.
Kovanda připomíná, že Česko bylo koronavirem v prvním čtvrtletí dotčeno jen částečně v období necelých tří týdnů. „Například nouzový stav, zahájený 12. března, pokryl jen zhruba šestinu předmětného období, tedy prvního čtvrtletí,“ vysvětlil Kovanda. „Výsledek za probíhající druhé čtvrtletí bude výrazně horší, protože mimořádná opatření pro boj s nákazou pokryjí jeho daleko podstatnější část, než tomu bylo ve čtvrtletní prvním,“ varuje analytik.Pokles tvorby hrubé přidané hodnoty byl v letošním prvním čtvrtletí podle statistiků nejvíce ovlivněn vývojem ve zpracovatelském průmyslu a v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství.
Analytici kvůli zavedení omezení spojených s šířením koronaviru v polovině března podobný vývoj očekávali. V posledním čtvrtletí loňského roku HDP dosáhl meziročního růstu o dvě procenta a mezičtvrtletně stoupl o půl procenta.
Slovenská ekonomika klesla nejvíce od krize v roce 2009
Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta. V meziročním srovnání se hrubý domácí produktu (HDP) snížil o 3,9 procenta, a zaznamenal tak první propad od globální ekonomické krize v roce 2009. Vyplývá to z prvního odhadu, který v pátek zveřejnil slovenský statistický úřad. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla mírněji, meziročně o 2,2 procenta a proti předchozím třem měsícům o 3,6 procenta.
V březnu Slovensko oznámilo první potvrzený případ koronaviru, po kterém Bratislava zavedla různá omezení. Některé velké podniky byly rovněž nuceny přerušit výrobu.
"Nepříznivý hospodářský vývoj (v 1. čtvrtletí) evidujeme kvůli poklesu přidané hodnoty v klíčových odvětvích průmyslu, zejména ve výrobě automobilů a rovněž ve vícero odvětvích služeb," uvedli statistici. K poklesu ekonomiky podle nich přispěla nižší zahraniční poptávka. Růst domácí poptávky pak označili za nedostatečný, nejvíce se zvýšily výdaje vlády.
Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla nejvíce od roku 2009
Německá ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Ve svém rychlém odhadu to v pátek oznámil německý statistický úřad. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Na vině je šíření koronaviru a s ním spojená omezení, která nařídila vláda.
V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) podle sezonně přepočtených dat klesl o 2,3 procenta. O čtvrtletí dříve ještě největší ekonomika v Evropě vykazovala růst o 0,4 procenta.
S výraznějším propadem statistici počítají ve druhém čtvrtletí, kdy se naplno projeví dopady opatření proti šíření viru.
Rusnok: Vývoj očekáváním ČNB
Páteční údaje o poklesu české ekonomiky v prvním čtvrtletí odpovídají očekáváním České národní banky i celého trhu. V televizi CNN Prima News to v pátek uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Údaje tak podle něj nic nemění na výhledu ČNB na další vývoj české ekonomky, spíše jej potvrzují. ČNB letos očekává za celý rok pokles ekonomiky o osm procent.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Pokles je podle statistiků nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.
"Bohužel je to potvrzení toho, že pokles ekonomky bude velmi výrazný. Páteční čísla (na očekávaném poklesu) nic nemění, ale bohužel jej potvrzují," uvedl guvernér.
Rusnok dále uvedl, že současná krize je kvalitativně úplně jiná než ta v roce 2009. "Toto je zvláštní krize, která narušuje poptávku i nabídku. Nemáme zkušenost s takovým typem krize, takže tím je to také zvláštní," uvedl. Dodal, že se česká ekonomika rozhodně nedostane na úroveň roku 2019 ani na konci příštího roku.
Vláda kvůli koronaviru v polovině března postupně přijala řadu opatření, kterými omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provoz, jiným podnikům naopak chyběli zaměstnanci třeba i kvůli uzavřeným hranicím.
Nyní se opatření kvůli příznivé epidemiologické situaci postupně uvolňují. V pondělí se otevřely například obchodní domy, zahrádky restaurací nebo kadeřnictví, povolena byla mezinárodní přeprava. Další vlna uvolňování má následovat 25. května, kdy například otevřou hotely a restaurace.