Student v luxusním bytě? V centru Prahy dramaticky spadly nájmy
SITUACE NA BYTOVÉM TRHU
Po období nekonečného růstu nájmů se pražské byty staly opět dostupnějším zbožím. To je dobrou zprávou například pro studenty, kteří nyní mají šanci pronajmout si krátkodobě lukrativní bydlení v centru metropole. Může za to především aktuálně velký pokles turistů a s ním související nezájem o služby typu Airbnb. V lokalitách na Starém městě či žádaných Vinohradech lze díky tomu nyní sehnat prostorný byt i za méně než dvacet tisíc.
Nájemné v centru Prahy kvůli opatřením proti šíření koronaviru kleslo řádově o desítky procent už ke konci března. Počet nabízených bytů k pronájmu v hlavním městě vzrostl místy až o polovinu. Pokles se sice netýká výhradně centra hlavního města, kvůli téměř neexistujícímu turismu je zde ale pokles nejvýraznější.
„Týká se to především historického jádra a širšího centra metropole. U dlouhodobých nájmů vždy platí, že lpět na přehnaně vysoké ceně se nevyplácí, protože každý měsíc, kdy je byt neobsazený, znamená ztrátu," říká o situaci oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality Jan Martina. Odhady o počtu bytů na krátkodobé pronájmy v Praze se u jednotlivých realitních kanceláří liší, pohybují se od 7 tisíc do 10 tisíc.
Cena dvoulůžkového pokoje se sociálním zařízením se na pražských kolejích pohybuje kolem 200 korun na den, tedy zhruba 6000 korun měsíčně. Za stejnou částku by si tak nyní mohla skupina čtyř studujících platit sdílený byt v samotném centru.
Například jeden z nejvyužívanějších portálů Sreality.cz nabízí v kategorii pronájmů bytů o dispozici od 2+1 do 4+kk v první, druhé a třetí městské části více než 1500 možností. Z nich pak téměř 500 slibuje výši nájemného bez poplatků do dvaceti tisíc korun. V mnoha případech se tak jedná o ceny, které ještě nedávno byly typické pro byty podobných rozměrů v odlehlejších lokalitách Prahy.
Například přímo v Kaprově v ulici v pražském Josefově lze nyní pronajmout byt o dispozici 3+1 o velikosti bezmála 100 m² za pouhých 23 tisíc korun. Jen o dva tisíce dráž je v této lokalitě nabízen i další byt identické velikosti.
Také na Vinohradech, které se v posledních letech staly oblíbeným místem pro bydlení studentů nebo mladých rodin, lze najít výhodné pronájmy. Například za 3+kk o velikosti 89 m² v ulici Blanická zde lidé zaplatí rovných dvacet tisíc. Ve stejné ulici je pak inzerován i byt o rozměru 110 m² za 25 tisíc korun. V nabídce je ale také prostorný mezonit ve Štěpánské ulici na Novém Městě za 28 tisíc.
Oblíbenost nájmů poroste, zájem je i o chaty
Trh s nájmy čeká v budoucnu pravděpodobně růst. „Přikloní se k němu všichni, kteří nebudou schopni splácet hypotéku, nebo ti, kteří budou potřebovat další příjem z nájmu vlastní nemovitosti,“ domnívá se ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák. To očekává i Marcel Soural z developerské společnosti Trigema. „Dramatický nárůst nabídky bytů určených v Praze k dlouhodobému pronájmu naznačuje, že se část z nemovitostí, jež byly původně využívány ke krátkodobému nájmu, mohla přesunout do tohoto segmentu. Pravděpodobně i proto, že se množství těchto bytů tak navýšilo, došlo k poklesu jejich průměrné ceny,“ uvedl pro Echo24 Soural.
V meziročním srovnání nejvíce vzrostl počet dostupných nájemních bytů v Praze 1, a to o 112,2 procenta. Následují Praha 5 (o 99,8 procenta) a Praha 2 (o 82 procent). Naopak nejmenší nárůst byl v Praze 6 (o 45,6 procenta), Praze 4 (o 45,9 procenta) a Praze 7 (o 47,5 procenta).
Z jednotlivých kategorií patřilo nejvíce dvoupokojovým bytům. Jejich podíl meziročně vzrostl o devět procentních bodů na 42,6 procenta. Následovaly jednopokojové (24,7 procenta), třípokojové (23,7 procenta) a čtyřpokojové (6,7 procenta).
Podle údajů Trigemy průměrné bytové nájemné bez poplatků v Praze loni meziročně kleslo o 1,5 procenta na 335 korun za metr čtvereční měsíčně. Nejvyšší bylo v Praze 1 (402 Kč/m2), Praze 2 (380 korun), Praze 3 a Praze 7 (341 korun).
Situace související s opatřeními kvůli koronaviru také nahrála zájmu o chaty a chalupy. Zájem o ně za posledních šest týdnů stoupl meziročně o 13 procent, u rodinných domů naopak klesl o 18 procent, u bytů o 37 procent. Ve třetím dubnovém týdnu byl zájem o rekreační nemovitosti meziročně dokonce více než dvojnásobný, vyplývá ze studie internetového portálu Valuo.cz, který analyzuje veřejné nabídky nemovitostí.