První dětské vzpomínky? Jsou to často jen vaše výmysly, tvrdí nová studie
Smyšlené vzpomínky?
Nejranější vzpomínky nejsou pravé. Nová a jedna z největších studií prvních lidských vzpomínek odhaluje, že u čtyřiceti procent lidí se o skutečné pamatování útlého dětství nejedná.
Vědci z University of London, University od Bradford a Notthingam Tren University zkoumali první vzpomínky u 6 641 lidí. Podle vědců se dají první vzpomínky u člověka zaznamenat kolem věku tří až tří a půl let života. Z dotazovaných ale 38,6 procent uvedlo, že si něco pamatují z doby, kdy jim ani nebyly dva roky. Téměř devět set lidí dokonce tvrdilo, že má vzpomínky, ještě než jim byl rok.
Výzkum probíhal tak, že lidé měli říct svojí úplně první vzpomínku a kdy se podle nich stala. Nesměla být ale založena na fotografii, nějaké rodinné historce nebo jiným způsobem, který nebyl přímo zážitkem.
Podle výsledků studie smyšlené vzpomínky, které měly podle respondentů vzniknout ve věku dva roky a méně, úzce souvisely s věcmi nebo zkušenostmi, které si dotazovaní s dětstvím spojují jako například kočárek, rodinné vztahy nebo pocit smutku. Ale podle vědců nejsou tyto vzpomínky založené na skutečnosti, ale na znalosti vlastního dětství, fotografií nebo vyprávění rodiny.
Postupem času se takové mentální reprezentace objevují opakovaně, což člověk zhodnotí jako vzpomínku, kterou mají spojenou s určitou dobou svého života. „Lidi, kteří si něco pamatují, nevěří tomu, že to je smyšlené. Když jim řeknete, že jejich vzpomínky nejsou pravé, nevěří vám,“ uvedl jeden z autorů studie Martin Conway. „To je z části způsobeno tím, že systémy, které nám umožňují si věci pamatovat, jsou velmi složité. Do pěti nebo šesti let nezískáme vzpomínky jako za dospělého života, protože se mozek vyvíjí,“ dodal. Studie byla publikovaná v časopisu Psychological Science.