1 Vesmírný objev

Život na naši planetu mohl přijít z vesmíru, potvrdili vědci

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vědci již dávno naznačovali, že život, nebo molekuly, které ke vzniku života vedly, mohou mít svůj původ mimo planetu Zemi. Nová studia publikovaná v Journal of Chemical Physics odhalila, že organické molekuly vytvářené v podmínkách simulujících vesmírné prostředí, tedy ve zmrazeném vakuu, jsou podobné těm, které se našly na meziplanetárních objektech jako jsou komety, asteroidy a měsíce.

Odborníci tak došli k závěru, že přítomnost těchto molekul včetně propylenu, ethanu a acetylenu potvrzuje, že stavební kameny života by mohly mít mimozemský původ. Informaci přinesl server The Independent.

Vědci z kanadské University of Sherbrooke vytvořili uvedené speciální podmínky tak, že vystavili zmrazený povrch obsahující metan a kyslík ozařování. Ve vesmíru jsou totiž objekty vystaveny vícenásobným formám záření, které umožňují vytvářet z jednoduchých molekul složitější.

Teorie známá jako „panspermie“ získala dokonce podporu od Stephena Hawkinga, který kdysi prohlásil, že „život by se mohl šířit z planety na planetu nebo z hvězdného systému na jiný, přenášen na meteoritech“. Nová studie naznačuje, že zamrzlý povrch předmětů jako jsou asteroidy by mohl sloužit jako nosič pro tuto látku.

„Tyto experimenty ukazují, že i při extrémně nízkých teplotách meziplanetárního nebo mezihvězdného prostoru se mohou objevit chemické reakce, které vedou ke složitějším organickým sloučeninám,“ uvedl podle Independentu profesor Charles Cockell, astrobiolog z University of Edinburgh, který se však aktuálního výzkumu nezúčastnil.

Pokusy podle něj ukázaly další cestu, jakou se mohou sdružovat uhlíkové sloučeniny do komplikovanějších systémů. Profesor Cockell řekl, že otázka, zda život vznikl ve vesmíru či na Zemi je stále tajemstvím. „Není to tak, že by organické látky života musely pocházet z jednoho místa a myslím, že lidé si začínají uvědomovat, že se pravděpodobně vytvořily na Zemi v raném stadiu a potenciálně také prší z vesmíru,“ tvrdí.

Čtěte také: „Vytvoříme na Měsíci základnu pro mise na Mars,“ nařídil Trump

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.