Ministr Jurečka prosadil úpravy v dávkách pro ukrajinské uprchlíky
DÁVKY A UBYTOVÁNÍ PRO UPRCHLÍKY
Uprchlíci z Ukrajiny budou moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. Sněmovna tak schválila návrh úpravy, kterou ministr práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vložil do novely lex Ukrajina. Podle úpravy se měsíční příspěvek z 5000 korun sníží na 4250 korun měsíčně pro dospělé a na 3050 korun za měsíc pro děti. Důvodem pozměňovacího návrhu je prodlužování konfliktu na Ukrajině, která čelí ruské invazi, a tím i pobytu běženců v Česku.
Pozměňovací návrh ministr vložil do sněmovního systému jen několik minut před úterním zahájením pokračování schůze dolní komory. Pozastavili se nad tím poslanci ANO a SPD Aleš Juchelka a Radek Koten. Jurečka se za postup omluvil.
Dosud měli uprchlíci nárok na 5000 korun v měsíci udělení víza dočasné ochrany. Senát bude tento týden schvalovat zpřísnění. Předpokládá, že běženci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky už na tuto humanitární dávku nedosáhnou. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku.
Podle Jurečkova návrhu bude pro nárok na dávku vyplácenou po půl roce klíčové posouzení příjmových, sociálních a majetkových poměrů žadatele. „Pokud tyto poměry neumožní zajištění základních životních potřeb, bude dávka náležet,“ stojí ve zdůvodnění úpravy. Žádost bude nutné podávat každý měsíc. Jurečka uvedl, že bez úpravy by se běženci dostali po šesti měsících plně do českého sociálního systému.
Nezbytné stavby pro uprchlíky
Vládní novela lex Ukrajina počítá i s tím, že ministerstva a další úřady budou zároveň po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků.
Podle usnesení při úterním jednání by mělo být zároveň jednodušší a rychlejší budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny. Lex Ukrajina navíc zavádí nový pojem „nezbytná stavba“, která je vždy dočasná, a to nejvýše na tři roky.
Stavebníkem bude moci být hlavně stát, jeho příspěvková organizace, obec, kraj, případně jimi zřízená organizace. Zákon má začít platit den po svém vyhlášení ve sbírce. Ještě ho ale musí schválit Senát a podepsat prezident.
Sněmovna na základě poslaneckého pozměňovacího návrhu rozšířila okruh možných stavebníků i o státní podniky nebo státní organizace. Státním podnikem je například Česká pošta, Lesy České republiky, státní organizací je Správa železnic. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tímto návrhem souhlasil.