1 Nominační zákon

Konec politických trafik? Místa ve státních firmách se mají obsazovat jinak

AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Vláda v demisi dnes schválila vlastní verzi nominačního zákona. Ten má ambici zabránit tzv. politickým trafikám. Pravidla pro obsazování orgánů státních firem navrhují i Piráti, jejich návrh ale ve sněmovně čelí zamítnutí. Oba návrhy se liší v přísnosti vůči obsazování dozorčích rad a v závaznosti rozhodnutí nominačního výboru, který by měl konečný výběr kandidátů pro posty ve státních a polostátních firmách na starosti.

Zatímco podle pirátského návrhu by se ministerstva ve výběru lidí pro posty do řídících a kontrolních orgánů firem musela závazně doporučením nominačního výboru řídit, návrh ANO dává výboru pouze poradní hlas. Návrhy se liší i v tom, že podle ANO není třeba dělat výběrové řízení i pro posty v dozorčích radách.

„Nemáme problém s tím, dělat výběrová řízení na ředitele firem. Ale dělat výběrové řízení na dozorčí radu? Abychom zahltili byrokracií ještě víc náš systém? Proč? Je tam odpovědnost ministra,“ uvedl Andrej Babiš koncem května ve sněmovně.

Premiér Babiš původně prohlašoval, že nominační zákon není potřeba. Potom jeho vláda odmítla návrh Pirátů a prohlásila, že připraví vlastní. Ten schválil kabinet na svém středečním jednání. Návrh z dílny Pirátů čelí ve sněmovně zamítnutí už v prvním čtení. Navrhl to poslanec za ANO Adam Kalous.

„Náš návrh premiér Andrej Babiš nejprve podpořil, ale následně otočil a přinesl vlastní návrh, v němž vypouští dozorčí rady. Ty premiér používá k tomu, aby obsazoval vlastní poslance. Jedná se o jakousi chobotnici, u které je riziko propojení s jeho byznysem,“ uvedl v úterý předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Projednávání návrhů na omezování politických vlivů na výběr kandidátů do státních firem se kryje s vyjednáváním o podpoře vznikající menšinové vlády ANO a ČSSD komunisty, kteří mají personální požadavky na zastoupení ve státních společnostech. Podle vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) by v případě schválení normy museli projít výběrovým řízením také oni. Podle ministryně pro místní rozvoj v demisi Kláry Dostálové (za ANO) to nemusí být problém, protože „i komunista může být odborník“.

Babiš získal moc nad nominacemi do dozorčích rad státních firem už v únoru

Výbor pro personální nominace, který obsazuje dozorčí rady státem ovládaných podniků, založila už minulá vláda Bohuslava Sobotky. Podle Babiše pracoval výbor dobře a o žádných trafikách ani skandálech prý nemá informace. Složení nominačního výboru je dnes stejně jako vláda jednobarevné. Vláda v demisi v únoru nahradila nominanty KDU-ČSL a sociálních demokratů svými lidmi. Psali jsme o tom zde.

Vlastní návrh nominačního zákona předložil vládě v demisi premiér Babiš dnes. Novela dává ministrům možnost odmítnout kandidáty do orgánů státních firem doporučené vládním výborem. Předloha má zamezit dosazování politických nominantů do takzvaných trafik. Uchazeči mají až na výjimky vždy projít ministerským výběrovým řízením a hodnocením před vládním výborem, jeho postavení je ale pouze poradní. V případě, že se odchýlí od názoru výboru, bude ministerstvo moci navrhnout ke jmenování člověka, který prošel nominačním postupem před výborem, ten ale k němu vydal negativní stanovisko. Jiný postoj bude muset veřejně zdůvodnit.

Vládní předloha se má týkat společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty. Stanoví například to, že do orgánů těchto společností by se mohli hlásit jen lidé starší 28 let. Členové nominačního výboru, které by jmenovala na návrh ministrů vláda na pět let, by museli být ještě o dva roky starší. Museli by mít nejméně pětiletou praxi v řídicích funkcích ve firmách, v oboru práva, v personalistice, finančnictví nebo ekonomii, a museli by být navíc nestraníky. Činnost výboru by stála podle odhadů 700 000 až milion korun ročně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Konec trafik v dozorčích radách? Piráti mají vlastní nominační zákon

Důvěra pro vládu je v nedohlednu. I tak teď ANO ovládlo VZP


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.