Jak zabránit požírání peněz inflací: Investujte do nemovitostí, firem a kryptoměn, radí průzkum
JAK NA INFLACI
V souvislosti s výrazně rostoucí inflací řeší čím dál více lidí, jak zabezpečit, aby jejich úspory v co nejmenší míře ztenčovala rostoucí inflace. Z průzkumu, který proběhl mezi českými dolarovými miliardáři, je největší zájem o investice do stavebních pozemků, akcií zahraničních firem, začínajících podniků či kryptoměn. Naopak zájem o investice do zlata klesá, důvodem je jeho klesající cena.
Z průzkumu, který byl realizován na podzim a provedla ho J&T Banka ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd, vychází největší důvěra v investice do nemovitostí, zejména do stavebních pozemků. Těm věří 49 % dotázaných. „Důvodů lze nalézt na současném trhu hned několik. Tím hlavním je, že stavební pozemek dokáže jako reálné aktivum odolávat inflačním tlakům. Důležitou roli hraje i stále vysoká poptávka po rezidenčních nemovitostech, což se projevuje v jejich rostoucí ceně. A právě stavební pozemek je prvním krokem ke stavbě rezidenční nemovitosti. V neposlední řadě se očekává, že se konečně rozjedou stavební projekty, které byly pozastaveny kvůli přerušení dodavatelských řetězců,“ popisuje zájem o stavební pozemky Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Nadále také trvá zájem o rezidenční nemovitosti, ke kterým se přiklání 31 % českých dolarových miliardářů. To však může způsobit ještě vyšší pnutí na trhu s nemovitostmi, jejichž ceny v posledních letech vystřelily prudce nahoru. „Zájem o rezidenční nemovitosti je stále velký, neboť jak v Česku, tak na Slovensku se kvůli složité stavební legislativě stále málo staví. Podpořil ho také lockdown, kdy výrazně vzrostla poptávka po rekreačních objektech,“ dodává Petr Sklenář.
Dalších 34 % respondentů věří investicím do startupů, tedy začínajících firem, někteří z nich investují své prostředky také do kryptoměn (16 % dotázaných).
Propadákem je naopak investování do zlata, jehož hodnota klesá. V minulosti přitom šlo o komoditu, které investoři věřili. Zatímco ještě v roce 2020 věřila zlatu pětina dolarových miliardářů, o rok později to bylo už jen 8 %. Hodnota zlata poklesla v minulém roce o osm procentních bodů, což je ještě více, než činila inflace, která dosáhla 6 %.
Zlato loni kleslo, protože oživení globální ekonomiky přitáhlo investory k rizikovějším aktivům a snížilo jejich zájem o bezpečná aktiva, jako jsou zlaté slitky. K tomu se přidaly náznaky toho, že centrální banky urychlí omezování programů nákupů aktiv, které měly nastartovat ekonomiky zasažené pandemií. Informovali jsme o tom zde.
Průzkumu se zúčastnilo 203 českých dolarových miliardářů, jejich průměrný věk byl mezi 53 a 55 lety.